Anasayfa / Haberler / TRABZON’DA, ARTVİN’İN KURTULUŞU KUTLANDI

TRABZON’DA, ARTVİN’İN KURTULUŞU KUTLANDI

Trabzon’da, Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 95.yıldönümü etkinlikleri kapsamında Trabzon Artvinliler Derneği bir gece organize etti.

Trabzon Artvinliler Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği kurtuluş günü etkinlikleri bu yıl da Trabzon’da bir otelde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Organize edilen geceye,  Artvin Valisi Kemal Cirit, Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar, Salih Cora, Muhammet Balta, Trabzon Belediye Başkan Vekili Muhammet Sait Gürsoy, Artvin Belediye Başkan Vekili Erkan Yazan, Artvin Çoruh Üniversitesi Dekan Vekili Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Trabzon Emniyet Müdürü Murat Köksal, Of Kaymakamı Eren Aslan, Maçka Kaymakamı Deniz Pişkin, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, Hopa Ticaret ve Sanayi OPdası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Trabzon’da ticari faaliyet gösteren Artvinli işadamları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan Artvinliler, Trabzon’da öğrenim gören üniversite öğrencilerinin yanısıra Trabzon ve Artvin basını katıldı.

 

Gecenin açılış konuşmasını, organizasyona ev sahipliği yapan Trabzon Artvinliler Dernek Başkanı Ahmet Külekçi yaptı. Külekçi konuşmasında; “Bu yıl 6’ncısını düzenlediğimiz kurtuluş gecesi etkinliğine hepiniz hoş geldiniz.  Ülkemiz gerçekten çok hassas bir süreçten geçiyor. Terör ne yazık ki çirkinliğini ve kalleşliğini her fırsatta göstermeye devam ediyor. Son dönemde yaşanan terör olayları ülke olarak hepimizi üzüyor,  hepimizi derin bir acıya sevkediyor.  Acıların tarifi yok. Fakat şu bilinmeli ki böyle zamanlarda başımız daha dik omuzlarımız birbirine daha bitişik ve kollarımız birbirine daha çok kenetlenmeli, kalplerimiz ise tek bir sevda için atmalı. O sevdanın adı kırmızı beyaz bayrağımızdır. O sevdanın adı Türkiye başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimizin ve gazilerimizin bize emanet ettiği bu güzel vatanı her şartta her koşulda kollamaya ve korumaya mutlak surette devam edeceğiz. Ne kadar hendekler kanılırsa kazılsın, mayınlar patlatılsa patlatılsın bu vatan,  bu ülke asla bölünmeyecek. Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.2358-trabzonda-artvinin-kurtulusu-kutlandi-1032x0

Gecenin organize edilmesinde büyük katkıları bulunan Artvin Valisi Kemal Cirit ile Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye şükranlarını sunan Külekçi,” Trabzon Artvinliler Derneğini tek bir amaçla kurduk. Amacımız Trabzon’da hemşerilerimizin özellikle Artvin den geldikleri zaman burada konaklayabileceği,  hastalarımızın konaklayabileceği başlarını sokabileceği bir misafirhane oluşturmaktır. Trabzon da eğer özellikle hastalar için bir misafirhane yapılırsa biz dernek olarak amacımıza ulaşmış sayılacağız. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde eğitim gören 2000’e yakın Artvinli öğrencimiz var.  Artvinli öğrencilerimizin en büyük sorunlarından biriside yurt talepleridir. Bir öğrenci yurdu yaptırmak en büyük hayalimizdir. Gerek Artvin  Evi misafirhanesi gerekse öğrenci yurdu projemizde Artvin Valimiz başta olmak üzere bütün Artvinliler her türlü desteği veriyor. Projelerimiz bitirip hizmete açmak için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu.

Doğu Karadeniz Bölgesinde en çok Trabzonspor taraftarının Artvin’de olmasından duyduğu memnuniyetini de dile getiren Külekçi, “Trabzonspor Başkan Yardımcısı Sayın Ahmet Çubukçu gecemize katılarak ayrıca bizleri memnun etmiştir. Yakın bir zamanda amatör ligde şampiyonluk mücadelesi veren Artvin Hopaspor ile Trabzonspor futbol takımları arasında dostluk maçı yapacaklar. Buradan bizleri onurlandıran değerli Trabzonspor Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerine tüm Artvinliler olarak teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Gece daha sonra derneğin faaliyetlerini içeren sinevizyon gösterisiyle devam etti.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise, “Kıymetli Artvinliler. Trabzon Artvinliler Derneğinin değerli üyeleri. Bu güzel gecede sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duymaktayım. Trabzon’da, kadim şehir kültürüne sahip bölgenin en önemli şehrinde. Artvin’in ve dolayısıyla bu güzel ülkenin düşman işgalinden temizlenişinin sene-i devriyesini bir kez daha siz kıymetli katılımcılarla kutluyor olmaktan duyduğum memnuniyetimi bir kez daha tekrarlıyorum.

Bu coğrafyada tarih defteri maalesef hiç kapanmadı. Hesap sormak isteyenlerin de hesap defterleri hiç kapanmadı. Bizler ise yolumuza ve işimize bakmaya devam ettik ve tarih yazmaya da devam etmekteyiz.

Bu güzel ülkenin bir bölümünde adeta vatan mücadelesi yapılırken, şunu anlıyorsunuz ki, bir çok kimsenin, bir çok küresel gücün içerde ve dışardaki bir çok hainin hesapları hiç2356-trabzonda-artvinin-kurtulusu-kutlandi-1032x0 kapanmamış.

Bu güzel coğrafyadan, bu büyük milletten, hesap almak isteyenleri, bundan 95 yıl önce Artvin’de . Papart Ormanlarında. Sahara Dağlarında Çiçek Analar. Melo Sınır Kumandanı Yüzbaşı İsmail Hakkı Beyler. Halit Paşalar. Ramazan Çavuşlar, cevval ve çilekeş analar bacılar ve milli mücadelenin büyük önderi Gazi Mustafa Kemal liderliği) le tarihin sayfalarına gönderdik.

Kurtuluş günlerimiz bizlerin sevinç günü olarak anılır. Bütün siyasal görüşler unutulur. Tek bir gaye altında dönemin yaşam tarzı kültürü ve bu vatan için gayret gösteren gazi ve şehitlerimizi yadederek kutlarız. Bu Artvin için de böyledir, Trabzon için de. İstanbul için de.

Bu vatan bizlere kolay yurt olmadıysa eğer, bizler de bugün, ülkemizin güçlü ve büyük ülke olma yolundaki çabasında, hangi pozisyonu temsil ediyorsak gereği gibi gayret göstererek yürütmekle mükellefiz” dedi.

-Artvin zor coğrafya kenti

Artvin’in zor coğrafyanın kenti olduğunu kaydeden Vali Cirit, şunları söyledi :” Bugün burada yaşayan Artvinliler, vatanda gurbeti yaşamaktalar ve gönüllerindeki Artvin’e dair sevgilerini taçlandırarak ve dernekleşerek anlamlandırmaktalar. Bir kez daha Sayın. Dernek Başkanımız ve yönetimdeki bir avuç arkadaşımızı tebrik ediyorum. Zor coğrafyanın çocuklarının sevdalarını önemsiyoruz.”

-Artvin ülkemizin enerji yatırımlarının en önemli kentlerinden birisi

Artvin ülkemizin enerji yatırımlarının en önemli kentlerinden birisi olduğunu ifade eden Cirit, “Aktif 4 barajı ile bugün 1,5 milyon kişinin enerji ihtiyacını karşılamakta ve Yusufeli Barajının tamamlanmasıyla totalde 2 milyon kişinin enerji ihtiyacı karşılanacak ve yıllık bütçemize katkı 1.7 milyar TL ye ulaşacaktır. Ülkemizin en yüksek barajı Artvin’dedir. Deriner Barajı ile bugün Türk girişimciliğinin mühendisliğinin geldiği noktayı bütün eğitim gören çocuklarımıza ısrarla göstermeliyiz. Ülkemizin tek biyosfer rezerv alanı Borçka Macahel’dedir. En fazla yolcu giriş-çıkışının yapıldığı sınır kapısı Artvin’dedir. Yılda 6.5 milyon kişi yaklaşık 1.5 milyon araç trafiği ile Kafkaslara açılan Ülkemizin en önemli kapısıdır. Ülkemizin en zengin bitki çeşitliliği 2700’ü aşkın tür ile Artvin’dedir ve sadece kendisini değil, ülkemizi de dünyada temsil etmektedir. Ve kadınlarımızın iş gücüne katılım oranının en yüksek olduğu kent Artvin’dir. Dünyada ziyaret edilmesi gereken 100 şehirden birisi Artvin’dir. Karagölleri ile, muhteşem doğası ile, kış sporları ile gelecekte yabancı turizmin gözbebeği olacaktır. Bu yolculukta hepimizin, merkezi idare olarak bizlerin, yerel yönetimler olarak arkadaşlarımızın yapacak daha çok işi var. Suni gündemlerle geçirecek bir dakikamız bile yok. Bugün buraya gelen tüm Artvinlilere, Trabzonlulara bir kez daha en iyi dileklerimi iletirken, Dernek Başkanı ve üyelerini bir kez daha kutluyor, hedeflerine ulaşmalarında yanlarında olduğumuzu belirtiyor ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Artvinliler tulum, zurna ve akordeon eşliğinde horon oynayıp halaylar çekti.

Geçtiğimiz günlerde Artvin’de düzenlenen halkoyunları yarışmasında il birincisi olan Artvin Ayhan Şahnek Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi halkoyunları ekibi yöresel oyunlar oynadı.

Halkoyunlarının gösterisine Vali Cirit, Belediye Başkan Vekili Yazan ile geceye katılanlar Artvinliler eşlik ederek bir süre horon oynadı.

Gecenin sonunda sahne alan yerel sanatçıların verdiği muhteşem konserle sona erdi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

REHABİLİTASYON MERKEZİ’NE 50 KULÜBE

PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iNzIwIiBoZWlnaHQ9IjQwNSIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLmNvbS9lbWJlZC9yQy02d0VMR1NTWT9yZWw9MCZhbXA7c2hvd2luZm89MCZhbXA7YXV0b3BsYXk9MSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93PSJhdXRvcGxheTsgZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+