Anasayfa / Galeri / Foto Galeri / STRAZBURG’DA GÜNDEM TÜRKLER

STRAZBURG’DA GÜNDEM TÜRKLER

  1. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Strazburg’da başladı.

Üç gün sürecek kongrede 18 kişiden oluşan Türk heyeti, 15 Temmuz darbe girişimi, Kıbrıs ve Ermenistan konularında kongre üyelerini bilgilendiriyor.

Strazburg’da bulunan Avrupa Konseyi binasında toplanan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde yapılan toplantının ikinci günün de Kıbrıs Türkleri ile ilgili sunulan raporlar ele alındı. Kongreye sunulan raporla alakalı söz alan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Kıbrıslı Türkler için hazırlanan raporda ki yanlışlıklar ve eksiklikler kosunuda görüşlerini aktardı.

Kocatepe, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde aldığı 3 dakikalık konuşma süresinde Kıbrıs Türkleri ile ilgili 3 hususu dile getirerek şunları söyledi.

  •  Kıbrısta’ki durumun tespitini
  • Kongrede resmen temsil edilen Kıbrıslı Türklerin raporda göz ardı edilmesine dair,
  • Kongrede Kıbrıslı Türkler için ne yapılabileceği sorunu üzerine olacak.

Raporda Türkiye işgalci bir güç olarak anlatılmaktaydı. Bu ifade kesinlikle doğru değildir. Türkiye 1960 yılında imzalanan güvenlik ve garantilere ilişkin anlaşmalardan kaynaklanan uluslararası haklarına uygun olarak 1974 yılında adada ki iç savaşı ve anayasal düzeni önlemek amacıyla Kıbrıs’a müdahale etmiştir. Türkiye’nin adada ki askeri varlığı Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunabildiği takdirde çözüme bağlantı olarak üç garantör ülkenin varacağı anlaşma doğrultusunda elbette yeniden değerlendirilecektir.

Kıbrıslı Türkler kongremizde Kıbrıslı Türk Belediyeler Birliği Başkanı tarafından temsil ediliyor. Kıbrıs’ın kuzeyinde 27 Belediye var. Ben biliyorum ki Kuzey Kıbrıs’ta ki Belediyeler bizim kongremizin ortak değerlerini paylaştığımız ilkeler doğrultusunda çalışıyorlar ancak raporda ne aramızda ki Kıbrıslı Türkler ne adada ki Türk Belediyeleri nede adanın kuzeyin de yaşayan 250 bin Kıbrıslı Türk yer almıyor. Bunlara yok muamelesi yapılıyor. Ben bunu sadece bir Türk olarak değil aynı zaman da halkına en yakın hizmet üretmekte yükümlü bir belediye başkanı olarak dile getirmek istiyorum.

Yukarda ki vurguladığımız unsurlarla bağlantılı bizim bu raporda sormamız gereken önemli sorulardan birinin bugüne kadar sadece siyasi değil aynı zaman da ekonomi sosyal kültürel alanlarda izolasyonlar altında olan Kıbrıslı Türkler için kongremizin ne yapabileceği hususunu kendimize sormamız gerekiyor” dedi.

15 Temmuz Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi  gündemine taşındı.

Avrupa Konseyi’nin genel kurulları sırasında öğle aralarında değişik ülkelerin hem tanıtımda bulunmak hem de kendi meseleleri hakkında bilgilendirme ve tanıtma amaçlı düzenlenen resepsiyonlarda 18 kişilik Türk heyeti, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından hazırlanmış olan 15 Temmuz darbe girişimini gözler önüne seren fotoğraflı broşür Kongre üyelerine dağıtılarak 15 Temmuz da yaşananlar hakkında bilgi verildiği aktarıldı.

Konuyla ilgili kısa açıklamada bulunan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Avrupa Konseyi Genel Sekreterinin, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında  Türkiye’yi ziyaret ettiğini, Avrupa Konseyi’nin 15 Temmuz darbe girişimini kınadığını belirterek, “ gerçekten Avrupa Konseyi Türkiye’ye destek veriyor. Bizler de Türk heyeti olarak burada oldukça aktifiz. İnşallah Türk heyeti olarak bundan sonra da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YAZICI’DAN ARTVİN BELEDİYESİNE ZİYARET

PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iNzIwIiBoZWlnaHQ9IjQwNSIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLmNvbS9lbWJlZC9yQy02d0VMR1NTWT9yZWw9MCZhbXA7c2hvd2luZm89MCZhbXA7YXV0b3BsYXk9MSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93PSJhdXRvcGxheTsgZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+