Anasayfa / Galeri / Foto Galeri / KOCATEPE “ BİZ BİRLİKTE ARTVİN’İZ”

KOCATEPE “ BİZ BİRLİKTE ARTVİN’İZ”

 

Başkan Kocatepe, Artvin’de doğayı bozmadan sürdürülebilir bir turizm anlayışıyla şehrin turizmden hak ettiği payı alması için gayret ettiklerini söyledi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Kadın Dayanışma Platformu üyelerini makamında kabul ederek bir süre sohbet etti.

Platform üyeleri ile Artvin’in sorunları hakkında konuşan Başkan Kocatepe, üyelerin turizme yönelik sorusunun üzerine “Turizm master planı doğrultusunda doğayı bozmadan çam ağaçlarının boyunu geçmeyecek şekilde butik oteller inşa ederek Kafkasör bölgesini turizme kazandıracağız” dedi.

Kocatepe platform üyelerinin sorularına şu yanıtları verdi.

-Artvin turizminin,  Arap yatırımcılara açılması, doğanın güzelliğini bozacak mı?

Artvin Belediyesi, üç buçuk yıldır turizm adına canla başla uğraşıyor. Birileri oturduğu yerde şunu istemiyoruz bunu istemiyoruz diyerek bu şehre en büyük zararı verdiler. Her şeye karşı çıkmak yerine hassas noktalarınızı dile getirerek Artvin’imize katkıda bulunalım. Küçük olsun bizim olsun mantığına son vererek büyük olsun bizim olsun mantığına geçip daha güçlü bir Artvin’imiz olsun. Artvin dışında yaşayan iş adamları Artvin’de Arap yatırımcının ne işi var diyeceğine gelin sizler yatırımda bulunun hep beraber Artvin’imize sahip çıkalım.

“Artvin’de bu mantığı yıktık”

Artvin dışında lüks hayatın bütün konforunu yaşayıp, üç beş yılda bir haftalığına Artvin’e gelip eski köy fantezini yaşamak isteyeceksin. Kusura bakma hemşerim böyle bir Artvin sevdasını kabul edemeyiz.

Artvin’de ki burjuva kesimi parayı tekeline almış köşe başlarını tutmuş. Yaşantısını yurtdışı başta olmak üzere her tarafta yaşıyor  Artvin’e de gelince şehir her türlü imkândan yoksun olsun ki bizim saltanatımız sürsün istiyor işte biz Artvin’de bu mantığı yıktık. Artvin’de yaşayıp il dışına veya yurt dışına çıkamayan hemşerilerimiz de her türlü fırsattan yararlanmasını sağladık.

“Kafkasör’ü turizm alanı biz ilan ettik”

Kafkasör’ü turizm alanı biz ilan ettik.  Bu bölgeyi de pansiyonculuk mantığıyla turizme kazandıramayız. Bu bölge için Turizm master planı yaptık ve bu plan doğrultusunda doğayı bozmadan çam ağaçlarının boyunu geçmeyecek şekilde butik oteller inşa ederek Kafkasör bölgesini turizme kazandıracağız. Bu butik oteller 50’şer kişilik olacak. Bu yatırımların hepsi yaptığımız turizm master planı doğrultusunda yapılacak.

-Kafkasör bölgesini turizme açtığınızda bu yapılaşma Rize Ayder ve Trabzon Uzungöl gibi çığırından çıkarsa ne olacak?

Arkadaşlar Belediyenin üç buçuk yılda neler yaptığını görüyorsunuz kimse benim samimiyetimden şüphe etmemeli etmezde. Turizm konusunda da ince eleyip sık dokuyup, doğayı koruyarak Artvin’i nasıl geliştirmenin turizme nasıl kazandırmanın planlarını yapıyoruz. Kafkasöre, yatırımcı gelir otel yapar bu otele ve çevresine kimseyi almaz diye Kafkasör’deki turizm alanının en iyi yeri jandarmanın oradan belediyenin sosyal tesislerine kadar olan kısmı şehir ormanı ilan ettik. Ne olursa olsun Artvinli istediği zaman Kafkasör’de piknik yapabilir şimdiki kullandığı gibi kullanabilir.

Biz Trabzon Uzungöl’ün, Rize Ayder’in tecrübelerinden yararlanacağız orda neler yapılmışta otantik yapı, doğa bitme noktasına gelmiş. İnsanlar neden bıkmış, biz bunları araştırdık. Bu hatalara düşmemek içinde temkinli adım atıyor ve diyoruz ki; ‘Biz Taşkın Kalabalıkları Değil Seçkin Misafirleri Ağırlamak İstiyoruz

-Halk arasında Kafkasör’ün 49 yıllığına kiralanacağı söylentisi var bunun doğruluk payı nedir ? 

Bunu hangi resmi kaynaktan duydunuz bilmiyorum ama böyle bir şey yok. Kafkasör’de standardı 50 kişi olan en fazla 5 tane butik otel planlıyoruz. Turizm planını incelemiş olsaydınız Kafkasör’de fizik tedavi rehabilitasyon merkezini, spor alanlarını, milli takımların doğayla baş başa kalacağı ve doğal besleneceği spor kamp alanları planladığımızı görürdünüz. O koca koca binalara da müsaade etmeyiz!

Projelerimizin arasında olan boğa güreşlerinin yapıldığı yeri alarak oranın otantiğini bozmadan 5 bin kişilik bir arena yapmak için girişimlerimiz devam ediyor.  Artvin, yaşlıların emekliliğini geçirebileceği bu arada da esnafın yerli ve yabancı turistlerden bir şeyler kazanabileceği yer olmasını planlıyoruz.  Kafkasör’de 49 yıllığına bir yeri kiraya vermiş değiliz her şey master planları doğrultusunda atılacak adımlara göre yapılacaktır.

-Belediyenin otobüs koymasıyla beraber, esnaf belediyeyi rakip olarak görüyor ve bu otobüsler neden 34 plaka kullanıyor? 

Bu şehre bu kadar muhalefet olmayın. Bu şehirde ucuz ulaşıma ihtiyaç duyan gariban insanlar da var.  Asgari ücretli babasından gelecek aylık iki yüz lira ile üniversite okuyan öğrenci de var . Bu otobüsler 65 yaş üstü ve engelliye şehit gazi yakınlarına ücretsiz hizmet veriyor. Birilerinin belki umurunda değil ama bizim önceliklerimiz arasında  çünkü biz kimsesizlerin kimsesiyiz. 

Otobüsler bize İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz geldi. Biz sadece cüzi bir miktar sigorta parası ödüyoruz. Plakaların 34 olmasına neden bu kadar takıldınız anlamadım?

Biz kimseyle rakip değiliz bu şehre hak edildiği şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz. Minibüsçülerle konuşarak adım adım gidiyoruz siz öyle yapın biz  böyle yapalım diyoruz. Sizin bize teşekkür etmeniz lazım; bu şehrin garibanına iyilik yaptık öğrenci 1.10 sivil 1.60 lira. Siyasi rakiplerimiz Artvin’in coğrafyasından bir şey olmaz, yol olmaz, su gelmez diyerek şehri bitirmişlerdi.

Biz geldik şehrin trafik sorununu Kadir Topbaş, İsmet Acar Bulvarları ile çözdük. Hatilla’dan, Artvin’imizin hak ettiği temiz suyu getiriyoruz. Belediye olarak elit olmayana da garibana da hizmet vermek zorundayız. Hatta dezavantajlılara daha çok hizmet etmek zorundayız. Çünkü onların daha çok buna ihtiyaçları var.

İşte onun için evde temizlik hizmeti de, otobüs hizmeti de,  aşevi hizmeti de cenaze hizmeti de vermeye başladık arttırarak hizmet vermeye devam edeceğiz. Su fiyatlarını da onun için yarı yarıya düşürdük. Onların bir Allah razı olsun sözü her şeye bedel.

 “Altında sıfır lüks araç, neden belediye otobüslerini sefere koydun diyor.”

Artvin’in zengini, fakiri, işçisi, memuru, patronu, emeklisi, Türkiye’nin diğer şehirlerinde ki hayatı kolaylaştırmaya, konfora dair ne varsa o haklara ve hizmetlere layıktır. Altında sıfır lüks araç, neden belediye otobüslerini sefere koydun diyor. Garibanın derdinden ne anlar. Yaşlılar Engelliler şehit gazi yakınları da bu şehrin sakinleri onlarda en az sizin kadar gezip tozmaya hakkı var. Sosyal tesisleri alıp halka açarak onlarca hemşerimizi hiç bir siyasal ayırım gözetmeksizin istihdam ediyoruz. Bizim nasıl bir hümanist anlayışla elaman aldığımızı görürsünüz. Tesisleri üç beş zenginin uğrak yeri olmaktan çıkarıp Artvin halkının tamamına açtık artık gariban, emekli, işçi, memur öğrenci ve tabi ki zengin fakir herkes uygun fiyatlarlarla bu tesislerimizden faydalanıyor. Bu durumdan şehrin uluları yıllarca bu garibanlara tepeden bakanlar rahatsız oluyor. Yan masada oturan köylüden rahatsız oluyorlar.  Biz köylüsüyle şehirlisiyle, zenginiyle fakiriyle birlikte Artvin’iz!

-Hayvan hakları hakkında ne düşünüyorsunuz?

2.7 Milyon liraya hayvan barınağı yaptırıyoruz. 2 gün önce hayvan ambulansımızla buradan Trabzon’a köpek gönderdik.  Hayvan hakları konusunda civarda bizim kadar duyarlı bir belediye olduğuna inanmıyorum. Barınakta köpek tutmak suç tedavi edip aldığınız yere bırakmak zorundasınız. Belediyenin 1 tane zehirlediği hayvan yoktur. Artvin Belediyesi hayvanlara bakıyormuş diye Kars’dan buraya köpek gönderiyorlar bu konuda ne yapıyoruz, Trabzon Belediyesi ile anlaştık onları oraya gönderiyoruz.  Esas sıkıntımız yollarda bırakılan köpekler bu konuda varsa çözümünüz uygulamaya hazırız.

Şehrimiz de sokak hayvanlarının beslenmesi için 7 tane büyük su borularını ortadan kestirdik şehrin çeşitli noktalarına yerleştirdik 1 hafta içinde hepsi çalındı daha ne yapalım. Bu konuda bize güvenin bize de yardımcı olun.

-Atatepe’deki tesisinize gittik çayımızı kahvemizi içtik beğendikte Atatepe’yi Artvin’e kazandırdığınızdan dolayı teşekkür ediyoruz.  Atatepe’ye teleferik yapacak mısınız?

Hastaneden Atatepe’ye yürüyüş ve bisiklet yolu yapıyoruz. Teleferik projesini de 3 etap olarak düşünüyoruz. İlk etabının ihalesini 16 Ekimde yapacağız. 1. etabı üniversitenin Seyitler Köyü yerleşkesinden Çayazğı Mahallesi köprü başına, Korzul’dan da Çarşı Mahallesi Efkar Tepesine olacak. 2. etap merkezden Atatepe’ye oradan da Kafkasör’e 3. etapta Kafkasör den Atabarı Kayak merkezine olacak. İlk etabı bu dönemimizde bitirip önümüzdeki yıl hizmete açmayı hedefliyoruz. İnşallah ikinci ve üçüncü etaplara da önümüzdeki dönemde başlayacağız.

-Çoruh Parkta yapılan Artvin Fuarında çok memnun kaldık ama bizlere haber verilmedi seneye yapılacaksa davet edilmek istiyoruz. 

Bu yılki fuar ilki olması sebebiyle organizasyonda eksiklikler olmuş olabilir. Fuarın bir ihtiyaç olduğunu Artvin’e anlatamadık Artvinli fuarı görünce yavaş yavaş anlamaya başladı. İnşallah Seneye 08.08.2018 saat 18.00’da yeni fuarı açacağız.

Artvin Kadın Dayanışma Platformu üyeleri Artvin’le ilgili sorulara, samimi bir şekilde cevap veren Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye teşekkür ederek Kocatepe’nin makamından ayrıldılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YAZICI’DAN ARTVİN BELEDİYESİNE ZİYARET

PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iNzIwIiBoZWlnaHQ9IjQwNSIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLmNvbS9lbWJlZC9yQy02d0VMR1NTWT9yZWw9MCZhbXA7c2hvd2luZm89MCZhbXA7YXV0b3BsYXk9MSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93PSJhdXRvcGxheTsgZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+