Anasayfa / Galeri / KOCATEPE AVRUPANIN HAZIRLADIĞI RAPORA SERT ÇIKTI

KOCATEPE AVRUPANIN HAZIRLADIĞI RAPORA SERT ÇIKTI

Kocatepe, Avrupa Konseyinde sert konuştu, ‘’Biz Ülkemizde kardeşçe yaşıyoruz; yeter ki siz aramıza girip bizi birbirimize düşürmeyin.’’

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yöntemler Kongre Üyesi Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Yıllık Toplantılara katılmak için Fransa Strasbourg’a gitti.

27 Mart – 30 Mart tarihleri arasında yapılan 32. Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin gündeminde ağırlıklı olarak ‘’Türkiye Raporu’’görüşüldü.

İsveçli Raportör Andros Knappe ve Hollandalı Leen Verbcek’in hazırladığı: ‘’Türkiye’de Yerel Demokrasinin Durumu’’

başlıklı rapor Kongrede görüşülmeye başlandı. Türk delegasyonunun tepki ve itirazlarına sebep olan rapora Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’de EPP (Avrupa Halkları Partisi) Grup Toplantısında hem rapora ve hem de raportörlere tepki gösterdi. Raportörlerinde aralarında bulunduğu toplantıda söz alan Başkan Kocatepe, şunları söyledi: “ Güneydoğuda yaşanan terör olayları belediye(devlet)imkânlarının kullanılarak yapılan olaylardır. Sayın Knappe’nin iddia ettiği gibi belediye çalışan bir veya birkaç kişinin yaptığı ferdi olaylar asla değildir. Bakın şimdi size bazı fotoğraflar göstereceğim:
Şu gördüğünüz bariyer belediyede bir iki kişinin yaptığı bir bariyer midir? Bu ancak devlet imkânı kullanılarak yapılabilir.
Soruyorum size bunlar belediye başkanının bilgisi dışında yapılabilecek işler midir?

Soruyorum size bu silahlar belediyenin çeşitli mekânlarından çıkıyorsa bundan belediye yönetiminin ilgisi haberi yoktur diyebilir misiniz?
Evet bütün bunlardan belediye başkanları sorumlu tutulamaz öyle mi?

Sayın Knappe; konuşmanızda ve raporda Kayyuma itiraz ediyor ve eş başkanlardan görev alınmasını kabul edilemez buluyor.

Eş başkanlık Türk idari hukuk sisteminde yok ve eş başkan söz konusu bölgelerdeki belediyelerde örgütün atadığı bir anlamda kayyum asil başkadır ve bölgedeki terör faaliyetlerinin koordinesi bunlar aracılığı ile yapılıyordu. Şimdi devlet bunu yasa dışı bu uygulamayı sonlandırdı. Bunda ne var?

Bana söyleyebilir misiniz? Hangi Avrupa ülkesinde veya Avrupa hukuk sisteminde eş başkanlık diye bir statü var mı?


Kayyum evet; seçilmiş başkanın yerine atanan kamu görevlisini tartışalım. İşte önceki ve sonraki hali şehrin. Tabi ki hukuki süreç sonrası veya seçimle normalleşme olacaktır.

Bir de hami diyorsunuz ya zulme uğrayan kurt halkı işte size bir fotoğraf daha

Şu gördüğünüz Türk askerinin sırtında taşıdığı hani zulme uğradığı iddia edilen Kürt vatandaşımız,

Biz kardeş kardeş yaşıyoruz, yeter ki siz aramıza girip bilmediğiniz ülkedeki bilmediğiniz olayları bir iç kavga vesilesi yapmayın Avrupalı dostlarımızdan gerçek dostluklarını göstermesini bekliyoruz diyerek konuşmasını bitirdi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ARTVİN’DE KİTAP FUARI AÇILDI

PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iNzIwIiBoZWlnaHQ9IjQwNSIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLmNvbS9lbWJlZC9yQy02d0VMR1NTWT9yZWw9MCZhbXA7c2hvd2luZm89MCZhbXA7YXV0b3BsYXk9MSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93PSJhdXRvcGxheTsgZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+