Anasayfa / Galeri / Foto Galeri / İLKLERE SAHNE OLAN 37.KAFKASÖR KÜLTÜR TURİZM VE SANAT FESTİVALİ BU RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

İLKLERE SAHNE OLAN 37.KAFKASÖR KÜLTÜR TURİZM VE SANAT FESTİVALİ BU RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

Artvin’de bu yıl 37’ncisi düzenlenen “Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali bir birinden çekişmeli boğa güreşleriyle ve ilklere sahne olarak sona erdi.

Artvin Belediyesinin organizasyonunda Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Derneği tarafından bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen boğa güreşleri toplam 7 kategoride 119 boğanın kıyasıya mücadelesiyle renkli ve unutulmaz görüntülere sahne olarak 2017 Kafkasör festivali sona erdi.

Boğa güreşlerini Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla,  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Belediye Başkan Yardımcıları Erkan Yazan, Aydemir Akköy, Zafer İnce, kurum amirleri, Siyasi parti temsilciler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra 10 binlerce Artvinli vatandaş takip etti.

Artvin’in Kültürü Yaşatıldı 

29 Haziran 2017 Perşembe günü “Kafkasör Temalı Fotoğraf Ve Hediyelik Eşya Sergisi” ile start alan Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğununu Artvin yöresine ait kendi yazdıkları ‘Livanelim’ oyunuyla devam eden 37’inci Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali birçok vatandaşa bu kültürü bir kez daha yaşattı.

30 Haziran Cuma günü Dr. Kadir Topbaş Bulvarından başlayan boğalar eşliğinde davul zurna tulum ve halk oyuncularla birlikte vatandaşlar halitpaşa kavşağına kadar yürüyerek boğalar kafkasöre uğurladı.

Milli irade meydanında halk oyunları gösterisi sonrası Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin yaptığı açılış konuşmasıyla ozanlar atışması, Artvinli genç sanatçı Deniz Durmuş, mavi düşlerin şairi şiir yorumcusu hemşerimiz Barbaros Çelikoğlu, TRT halk müziği sanatçısı Meliha Güneş ve son olarak da hit sanatçı Hakan Peker Artvinlilere unutulmaz bir gece yaşattı.

Kafkasör arenada muhteşem konserler

Artvin Belediyesi son 4 yıldır yerel sanatçılara verdiği değeri birkez daha göstererek Kafkasör arenada Cumartesi akşamı düzenlediği konserde birbirinden değerli Artvinli gençlere yer verdi.  İlk sahne alan Artvinli Tanju Coşkun slow ve hareketli parçaları kendine has yorumuyla seslendirerek binlerce katılımcıyı eğlendirdi. Yine Artvinli gençlerden oluşan grup kirman Karadeniz şarkıları başta olmak üzere geniş repertuarlarıyla dinleyicilerine çoşkulu dakikalar yaşattı. Son olara sahne alan Karadeniz şarkıcısı hemşerimiz Cemal Çayırcı Artvinli sevenleriyle buluşarak muhteşem bir konser sundu.

Festivale Karakucak Güreşleri de Renk Kattı

Festival kapsamında Kafkasör’de değişik etkinlikler yapılırken Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonunda yapılan karakucak güreşleri de festivale renk kattı.

Karakucak güreşlerinde 12 kategoride 80 sporcu er meydanında ter döktü. Dereceye giren sporculara toplamda 10 bin lira para ödülü takdim edildi.

Kafkasör Tarihinde Rekor Boğa Katılımı

Her yıl daha büyük bir coşku ve heyecanla adeta karnaval havasında geçen Kafkasör Festivali Boğa güreşlerinde bu yıl 119 boğa arenaya çıktı. Bu sayı ile Kafkasör Festivali tarihinde ki en yüksek boğa katımına ulaşılarak bir ilke imza atıldı.

Baş kategorisinde kiloları 681 – 790 kg arasında 13 boğa, başaltı kategorisinde de kiloları 581 ile 680 arası değişen 21 boğa, Büyükorta kategorisinde kiloları 501 ile 580 arasında 30 boğa, Süperbaş kategorisinde 791 – üzeri 3 boğa, Küçükorta kategorisinde 431 ile 500 kiloları arasında 29 boğa, Ayak kategorisinde  381 ile 430 kiloları arasında 12 boğa, deste kategorisinde  – 380 kilo arasında  10 boğa kıyasıya güreşti.

İki gün süren ve dünyada ki görüntülerinin aksine barışçıl, insancıl, hayvan sevgisinin ön plana çıktığı renkli görüntülere sahne olan boğa güreşlerinde toplam 65 bin lira ödül dağıtıldı.

Bunaltan sıcağa rağmen ilgi azalmadı

Artvin’de 37 dereceyi bulan hava sıcaklığının rağmen güreşleri yaklaşık 20 bin kişi izlerken sıcaktan bunalan vatandaşlar ormanlarla kaplı arenanın etrafında kurdukları çadırlarda izlemeyi tercih etti.

Artvin’in marka festivali olarak biline Kafkasör Kültür Turizm Sanat Festivalinde 100’ün üzerinde Belediye personeli, güvenlik güçleri görev yaparken güreşlerin tartışmalardan uzak güzel bir ortamda centilmence geçmesi için 15 boğa hakemi görev aldı.

İlklerin Kafkasörü olarak tarihe geçen festivale boğa katılım sayısı rekor kırarak 119 olunca iki güne yayılan güreşler ilk kez üçüncü güne de sarkarak pazartesinin ilk saatleri kadar devam etti.

Boğaların Süper Ligi’nin Şampiyonu Noyan Oldu

Artvin’de bu yıl 37’ncisi düzenlenen “Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali bir birinden çekişmeli boğa güreşleriyle sona erdi. Festivali 1 – 2 Temmuz 2017 Cumartesi Pazar günü gerçekleştirilen final müsabakaları ile son buldu. Bu yıl 119 boğanın katılması nedeniyle güreşler uzarken, güreşler ancak 3 Temmuz 2017 Pazartesi’nin ilk saatlerinde tamamlanabildi. Boğa güreşlerinin süper ligi olarak kabul edilen Kafkasör Festivali’nin baş boğası ise İbrahim Eren’e ait Küçük Enişte’yi yaklaşık yarım saat süren mücadele sonrasında Tayyar Güneri’ye ait Noyan adlı boğa kazandı.

Güreşlere İlgi Büyüktü 

Kafkasör Yaylasında iki gün süren boğa güreşlerine ilgi büyüktü. Kafkasör Festivali’nin ana etkinliği olan ve 200 yıllık gelenek olarak gerçekleştirilen boğa güreşlerine bu yıl 125 boğa katıldı. Boğaların mücadelesini izlemek üzere binlerce boğa güreşi meraklısı Kafkasör’e akın etti. 1 Temmuz 2017 Cumartesi günü erken saatlerde başlayan güreşler 3 Temmuz 2017 Pazartesi gününün ilk saatlerinde ancak tamamlanabildi. Yüzlerce yerli ve yabancı turistin yanı sıra binlerce Artvinli de güreşleri ilgiyle takip etti. Güreşleri ayrıca yüze yakın yerel ve ulusal basın mensubu da takip ederek bağlı bulundukları kuruluşlara haber olarak aktardı. 

Kafkasör’de tarihi bir ilk yaşandı 

Artvin Kafkasör Kültür Turizm Sanat Festivali bir rekora imza atarak festivalin ilgi odağı olan Boğa güreşleri finali gece 01.30’a kadar sürdü.

Boğa güreşlerini izlemek için sabahın erken saatlerinden itibaren tirübünleri dolduran vatandaşlar aralıksız 17 saat boyunca muhteşem güreşlere tanıklık etti.  Baş kategorisinde mücadele eden 681 ile 790 kilogram arasında boğalar heyecanı doruğa çıkararak 2017 yılının Kafkasör şampiyonlar liginde baş boğa unvanını almak için kıran kırana güreşti. Finale kalan 2016 yılının baş boğası İbrahim Eren’e ait Küçük Enişte’yi yaklaşık yarım saat süren mücadele sonrasında Tayyar Güneri’ye ait Noyan isimli boğa kazandı.

Süper Ligin Baş Boğası Noyan Oldu 

Boğa güreşlerinin süper ligi olarak kabul edilen Kafkasör Boğa Güreşleri’ne bu yıl katılım fazla oldu. Bu nedenle ilk kez 3’üncü güne sarkan Kafkasör Boğa güreşlerinde gecenin ilerleyen saatlerine kadar heyecan sürdü. 3 Temmuz 2017 Pazartesi günü saat 01.30’da ancak tamamlanabilen güreşlerde baş boğa güreşi finali ise nefesleri kesti. Yaklaşık yarım saat süren baş boğa final müsabakasında bir önceki yılın baş boğası İbrahim Eren’ ait Küçük Enişte ile Tayyar Güneri’ye ait Noyan adlı boğa güreşti. Büyük bir mücadeleye sahne olan final müsabakasını Noyan kazanırken, Noyan’in sahibi ve yetiştiricileri ile destekleyicileri zaferi arenada halay çekerek kutladılar.

Baş boğa finali sonrasında ikinci olan Küçük Enişte adlı boğanın sahibi İbrahim Eren’e Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy, birinci olan Noyan adlı boğanın sahibi Çağlar Çavuş’a ise Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ödüllerini verdiler. Ayrıca ödül töreninde bu festivalin gerçekleşmesinde büyük emekleri olan Artvin Boğa Yetiştiricileri Derneği’ne de plaket verildi.

30 Saat Boyunca aralıksız sunuculuk yaptı

Artvin’in marka festivali ve boğa güreşlerinin şampiyonlar ligi olarak medyada sürekli adından söz ettiren Kafkasör Kültür Turizm Sanat festivalinin 4 yıldır Boğa güreşleri sunuculuğunu yapan Artvinli Şakir Kara, bu yıl bir rekora imza atarak 30 saat boyunca mikrofonu elinden bırakmadı.

Sunumlarıyla boğa güreşlerini izleyicilere yansıtan ve her iki tarafında onure ederek sunumunu gerçekleştiren Şakir Kara, “Dostluk kardeşlik barış duyguları içerisinde ben üzerime düşen vazifemi yapıyorum. Tek amacım Artvin’i daha iyi yerlere taşıya bilmek gerçek anlamda turizm kenti haline gelebilmesi için katkıda bulunmaktır.

30 saat boyunca hakem kulesinden ayrılmadan tüm boğaların kimlik bilgilerini, sponsorlarını, başarılarını izleyicilere aktardım. Hatta Pazar günü boğaların yoğun katılımı dolayısıyla hiçbir şekilde ara vermeden gece saat 01.30’a kadar sunum yaptım. Benimle birlikte görev yapan hakem heyetine, Belediye personeline, basın mensubu görevlilerine ve saatlerce yerinden ayrılmayan aynı coşkuyla güreşleri takip eden Artvin halkına ve özellikle de bana bu görevi layık gören Artvin Belediye Başkanımız sayın Mehmet Kocatepe ve Kafkasör festivali komite başkanı Erşan Kaya’ya çok teşekkür ediyorum” dedi.

 Güreşler Artvin Belediyesi Facebook sayfasından Canlı Yayınlandı 

Kafkasör festivali kapsamında yapılan Boğa güreşleri Artvin Belediyesine ait resmi facebook hesabı üzerinden canlı yayınla dünyanın her yerine ulaştırıldı. İki gün boyunca aralıksız devam eden canlı yayını 750 bin’i aşkın kişi takip etti.

37’nci Kafkasör Kültür Turizm Sanat festivalinin en önemli etkinliği olan 1 – 2 Temmuz tarihlerinde yapılan boğa güreşleri Kaçkar Tv, Çay Tv ekranlarının yanı sıra Artvin Belediyesi facebook sayfasından da aralıksız canlı yayınlandı.

Artvin Belediyesi Basın Yayın görevlisi Fatih Tüysüz, Cumartesi -Pazar günü yapılan boğa güreşlerini ve ödül törenlerini facebook sayfasından takipçilerine canlı yayın yaparak gurbetteki Artvinlilere ve boğa severlere bir nebzede olsa Kafkasör de ki atmosferi yaşatmaya çalıştı.

İki gün boyunca yapılan canlı yayın 750 bin’i aşkın kişiye ulaştı

Günümüzde etkin olarak kullanılan sosyal medya, bir çok konuda da ayrıcalık sunuyor. Artvin Belediyesi, aktif olarak kullandığı ve 18 bin’e yakın takipçisinin olduğu facebook sayfasından hizmetlerini paylaşmanın yanı sıra önemli programlarda da yaptığı canlı yayınlarla gurbette ki hemşerilerini haberdar ediyor.

Kafkasör arenadan iki gün boyunca canlı yayınla tüm dünyaya boğa güreşlerini anlatmaya çalışan Artvin Belediyesi Basın Yayın görevlisi Fatih Tüysüz, canlı yayınların binlerce kişi tarafından beğenilip paylaşıldığını bu sadeye de toplam da 750 bin’i aşkın kişinin izlediğini söyledi. Takipçiler yaptıkları yorumlarla memnuniyetlerini ifade edip bu güzel hizmetlerinden dolayı Artvin Belediyesine ve emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. 

Kapanış konuşması Başkan Kocatepe’den 

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, gece 01.30’ da Kafkasör Şampiyonlar ligi 2017 Baş boğası Noyan’ın yetiştiricisi Tayyar Güner’i ye ödülü sunduktan sonra kapanış konuşmasını gerçekleştirirken ilk kez bu yıl 3.güne boğa güreşlerinin sarkması ve buna rağmen ilginin azalmamasının tam da Artvin’e yakışan bir görüntü olduğunu ifade ederek bu güzelliğin bu festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen derneğin, Artvin Belediyesi çalışanlarının ve boğa yetiştiricilerinin ve de boğa güreşi meraklılarının eseri olduğunu söyledi. Başkan Kocatepe, gelecek yıl Cuma gününden güreşleri başlatabileceklerini de ifade ederek bu festivalin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bu konuşma ile festival son bulurken, vatandaşlar sabahın erken saatine kadar arenada halaylar çekerek gönüllerince eğlendiler.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ARTVİN BELEDİYESİ 1. KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ

PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iNzIwIiBoZWlnaHQ9IjQwNSIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLmNvbS9lbWJlZC9yQy02d0VMR1NTWT9yZWw9MCZhbXA7c2hvd2luZm89MCZhbXA7YXV0b3BsYXk9MSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93PSJhdXRvcGxheTsgZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+