Anasayfa / Galeri / Foto Galeri / ENGELSİZ YAŞAM KÜLTÜR SANAT MERKEZİ ARTVİN’İ TANITMAYA DEVAM EDİYOR

ENGELSİZ YAŞAM KÜLTÜR SANAT MERKEZİ ARTVİN’İ TANITMAYA DEVAM EDİYOR

Artvin’in Turistik Hediyelik Eşyalarını Engelliler ve Ev Hanımları Üretiyor

Artvin’de engelli bireyler ve ev hanımları Artvin Belediyesi Engelsiz Yaşam Kültür Sanat Merkezinde ürettikleri el emeği göz nuru bir birinden güzel ve değişik turistik hediyelik eşyalarla hem Artvin’in tanıtıyor hem de aile ekonomilerine katkı sağlıyor.

Artvin Belediyesinin Sosyal Belediyecilik anlayışı çerçevesinde açtığı, Engelsiz Yaşam Kültür Sanat Merkezinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü usta öğreticilerinin eğitimiyle yürütülen kurslarda unutulmaya yüz tutmuş yöresel kültürel motifler hediyelik ürünlere aktarılarak yaşatılırken bir yandan da hem de ev hanımları ve engelliler yaptığı ürünleri satıp ekonomik kazanç sağlıyor.

Artvin Belediyesi Engelsiz Yaşam Kültür Sanat Merkezi 4 yıldır hizmet verdiği Halk Evi Caddesi Kültür Sokağında bu zamana kadar açtığı çeşitli kurslara 100’ün üzerinde ev hanımı ve 20’nin üzerinde engelli birey hediyelik eşya yapımı konusunda eğitim aldı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, 4 yıldır Artvin’in hediyelik eşyalarını Engelsiz Yaşam Sanat Merkezi tarafından üretildiğini hatırlatarak Engelli bireylerin ve ev hanımlarının yaptığı hediyelik eşyalarla Artvin’i tanıttıklarını söyledi.

Başkan Kocatepe; “ Artvin Belediyesi Engelsiz Yaşam Kültür Sanat Merkezi 4’üncü yılına girdi. Artvin’de ki engelli kardeşlerimiz olmak üzere ev hanımları yaşlı ablalarımız toplamda 100’ün üzerinde 20 civarın da engelli kardeşimizin eğitim alarak hem kendilerini geliştirdikleri hem de topluma yararlı oldukları bir merkez haline geldi.  Bu süre zarfında Artvin’in en önemli ihtiyacı olan Artvin’i tanıtıcı ürünler üretiyorlar İnsanlar Artvin’i buradaki kardeşlerimizin yaptıkları hediyelik eşyaları alarak evlerinde yaşatıyorlar. Burada toplam 13 farklı branşta 300 farklı çeşit ürün üretiliyor.

Sosyal Belediyeciliğin Gereğini Yapıyoruz

Göreve geldiğimiz günden bu zamana kadar Sosyal Belediyecilik anlamında bir çok projemizi hayata geçirdik. Engelsiz Yaşam Kültür Sanat Merkezimiz de bunlardan bir tanesi. Burası sosyal belediyeciliğin bir geleneğidir. Sosyal Belediyecilik alt yapı rutin hizmetlerinin yanı sıra insanların sosyal ihtiyaçlarını ve özelikle dezavanjlı kesim için projeler üretmek gerekiyordu. Bizde geçtiğimiz 4 yıl içerisinde Artvin’imizde dolu dolu hizmet verdik. Şimdi  burası yetmiyor,  önümüzdeki dönem 1000 m2 alanda Artvin Belediyesi Kültür Spor ve Sanat Merkezini daha geniş yerde daha geniş kitleyle büyümeye devam edecek.

Belediyemiz, burada Halk Eğitim Merkezi ve İşkur ile diğer alanlarda da kamunun diğer kurumları ile projeler üreterek Artvin’i daha da yaşanılabilir bir şehir yapmak için birlikte çalışıyoruz.

Engelsiz Artvin İçin Çalışıyoruz

Artvin zor coğrafyada kendi üstüne düşenin çok fazlasını yapıyor burada yaşam engelsizler için de zor. Ulaşım noktasında engellilerimizin de rahatlıkla kullanabileceği toplu taşıma araçlarımızı hizmete koyduk. Engellilerimiz için sosyal, kültürel etkinlikler düzenliyoruz. Caddelerimizin birer tarafına engellilerin yürüyebileceği bir yol yapacağız. Engelliler bu toplumun parçası pozitif bile olsa bir ayrıcalık yapmadık.  Tıpkı engelsizler gibi güncel hayatını yaşayan bu örnek gördüğünüz gibi topluma faydalı olan bireylerdir. Yeter ki onlara ortam oluşturalım. Bugün burada bu engelli vatandaşlarımız olmazsa Artvin’de hediyelik eşya üretecek başka bir yer yok.  Engellilerimizin yaptığı hediyelik eşyalar ile evlere girerek şehrimizi tanıtıyoruz”dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ARTVİN’DE KİTAP FUARI AÇILDI

PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iNzIwIiBoZWlnaHQ9IjQwNSIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLmNvbS9lbWJlZC9yQy02d0VMR1NTWT9yZWw9MCZhbXA7c2hvd2luZm89MCZhbXA7YXV0b3BsYXk9MSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93PSJhdXRvcGxheTsgZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+