Anasayfa / Haberler / ASANSÖRLER DENETİM ALTINA ALINIYOR

ASANSÖRLER DENETİM ALTINA ALINIYOR

Artvin Belediyesi İle Artvin Makina Mühendisleri Odası Asansör Protokolünü İmzaladı.

Asansörlerin daha güvenli bir şekilde kullanımını sağlamayı amaçlayan Asansör Bakım, İşletme ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği 24 Haziran 2015 tarihli kanun, 29396 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren “Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği” gereğince asansörün güvenli ve işletme yönünden uygun çalışıp çalışmadığını tespit etmek için ilgili idare sınırları içerisinde bulunan yapılardaki asansörlerin, protokol süresince yüklenici tarafından periyodik kontrolünün gerçekleştirilmesi, raporun periyodik kontrolü onaylaması ve ilgili idareye, asansör monte edene veya onun yetkili servisine ve bina sorumlusuna iletilecek.

Yürürlüğe giren yönetmeliğin ardından Artvin Belediyesi İle TMMOB Artvin Makina Mühendisleri Odası arasında imzalanan Asansör Protokolünü ile şehir merkezinde bulunan  tüm asansörlü binaların yöneticilerinin yıllık periyodik asansör kontrollerini yaptırmaları zorunlu hale geldi. Yapılacak yıllık kontrollerde, binalardaki asansörler yeşil, mavi, sarı ve kırmızı etiketlerle işaretlenecek. Kırmızı veya sarı etiketli asansörlerde meydana gelebilecek bir kazadan bina sorumlusu mesul tutulacak.

“Önce Can Güvenliği ”

İnsanların can güvenliğinin her şeyden önemli olduğunu ve küçük ihmallerin bazen dönüşü olmayan kazalara yol açtığımı vurgulayan Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin’de asansör kazalarına rastlanmadığını ancak ülkemizde asansör kazalarından hayatlarını kaybeden insanların olduğunu belirterek bu tarz kazaları önlemek ve önüne geçmek için bina yöneticilerinin periyodik olarak binalarda ki asansörlerin bakımlarının yaptırılması gerektiğini söyledi.

Yapılan protokol ile Artvin Belediyesi olarak üzerlerine düşen bütün sorumluluğu vatandaşların güvenliği için yerine getireceklerini belirten Başkan Kocatepe konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

“ Bütün asansörlü binaların kontrolleri periyodik olarak yapılacak. Bu vatandaşlarımızın güvenliği açısından son derece önemli. Burada başta bizler ve  Makina Mühendisleri Odası ile bina yöneticiler olmak üzere vatandaşlarımıza önemli görev düşüyor. Vatandaşlarımızdan kullandıkları binaların asansörleri yeşil veya mavi etiket verilmemişse yöneticileriyle birlikte belediyemize ve Makina Mühendisleri Odasına başvurmalarını istiyoruz” dedi.

TMMOB Artvin Makine Mühendisleri Odası Temsilcilik Başkanı Şener Kaya, bina yöneticilerin asansörlerin yıllık kontrolünü gerçekleştirmek üzere  Makina Mühendisleri Odası‘na başvurarak yıllık kontrol talebinde bulunmalarını isterken Anılan yönetmelik gereği yapılacak Asansörlerin Yıllık Kontrolleri hizmetinin yerine getirilmesinde, vatandaşlarımızın hem can hem mal güvenliği için önem arz ettiğini belirtti.

Yürürlüğe giren “Asansör İşletme, Bakım Ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’nde” şu hususlar belirtiliyor:42502-asansorler-denetim-altina-aliniyor-450x0

Tüm asansörlere bir kimlik numarası verilecek ve bakanlık veri tabanı üzerinden kayıt altına alınması sağlanacaktır.

–          Yeni yapılan asansörlerin tescili öncesinde öncelikle muayene kuruluşu tarafından kontrol edilmesi ve yeşil etiket alması sağlanacaktır.

–          2005 yılından önce üretilen, CE işareti taşımayan asansörler, aşamalı olarak yeni standartların gerektirdiği güvenlik seviyesine ulaştırılacaktır. Bu çalışmalar yıllık periyodik kontroller ile birlikte yürütülecektir.

–          Yeni standartlara uyumlu hale getirilen mevcut asansörler de bir defaya mahsus olmak üzere tescil işlemine tabi tutulacaktır.

Yönetmelik, bina sorumlularına da önemli yükümlülükler getirmektedir. Bina sorumlusu, engellilerin erişebilirliği için asansörün sürekli olarak çalıştırılmasını sağlamaktan, yıllık kontrolünün yapılmasından ve 30 gün içerinde ücretinin ödenmesinden sorumlu tutulmaktadır. Tehlikeli bulunan asansöre müdahale edilene kadar kullanılmamasının sağlanması da, bina yöneticisinin sorumluluğunda bulunmaktadır.

Eksiklikler Giderilmezse Asansörler Kullanıma Kapatılacak

Yapılacak yıllık kontrollerde, asansörler yeşil, mavi, sarı ve kırmızı etiketlerle işaretlenecek. Önceden olduğu gibi tehlikeli bulunan asansörlerin kırmızı etiket ile işaretlenip kullanılmaması sağlanacaktır ve bu eksikliklerin 30 gün içinde giderilmesi gerekmektedir. 2 ay içinde giderilmesi gereken eksiklikler olduğu, sarı etiketle belirtilmektedir. 1 yıl sonraki kontrole kadar yapılması gerekenler için ise yeni bir uygulama olan “mavi etiket” tanımlanmaktadır. Eksiklik tespit edilmeyen asansörler, yeşil etiket ile işaretlenecektir. Kırmızı veya sarı etiketli asansörlerde meydana gelebilecek bir kazadan bina sorumlusu mesul tutulacaktır.

Muayenesi yaptırılmayan ya da sarı veya kırmızı etiketle işaretlenen asansörlerin kusurlarının giderilmemesi halinde tutanak tutulacak, sonrasında belediye tarafından mühürlenerek kapatma işlemi uygulanacaktır.

Yönetmeliğe göre, periyodik kontroller sırasında bakımcı firmanın muayene kuruluşuna eşlik etmesi zorunludur, aksi durumda bakım firmasına ceza uygulanacaktır. Yeni yönetmeliğe göre ayrıca, muayene kuruluşlarının yönetiminde ve kontrollerinde mühendis çalıştırılma zorunluluğu vardır. Bu yönetmeliğe aykırı davranan muayene kuruluşları ve asansör monte eden kuruluşlar ile bakım firmalarına da para cezası uygulanabilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BAŞKAN KOCATEPE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI

PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iNzIwIiBoZWlnaHQ9IjQwNSIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLmNvbS9lbWJlZC9yQy02d0VMR1NTWT9yZWw9MCZhbXA7c2hvd2luZm89MCZhbXA7YXV0b3BsYXk9MSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93PSJhdXRvcGxheTsgZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+