Anasayfa / Galeri / Foto Galeri / ARTVİN’DE İL KOORDİNASYON KURULU 3. DÖNEM TOPLANTISI YAPILDI

ARTVİN’DE İL KOORDİNASYON KURULU 3. DÖNEM TOPLANTISI YAPILDI

Artvin İl Koordinasyon Kurulu 3. dönem toplantısı gerçekleştirildi.

Valilik Çoruh toplantı salonunda Artvin Valisi Muhterem İnce başkanlığında yapılan toplantıya, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, İlçe Kaymakamları, yatırımcı kurum kuruluşların bölge ve il müdürleri, İlçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ile meslek odalarının başkanları katıldı.

Vali ince Artvin Valiliğine atandıktan sonra ilk koordinasyon kurulu toplantısını yaptıklarını ifade ederek bu toplantılarda ilimizle ilgili yatırımlar konusunda kararlar alıp,  koordine gerektiren konuların değerlendirileceğini söyledi.

Bu toplantıda alınan kararların uygulanabilir kararlar olmasının önemine değinen Vali İnce, alınan kararların bir sonraki koordinasyon toplantısına kadar hayata geçirilmesinin önemine işaret etti.

Darbe girişimi ile ilgili de konuşan Vali İnce Türkiye’nin 15 Temmuz günü önemli bir badire atlattığını dile getirerek şunları söyledi. “Bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Milletimize, Devletimize, Cumhuriyetimize, Cumhurbaşkanımıza, Türkiye Büyük Millet Meclisimize karşı bir saldırı ve kalkışmayla karşı karşıya kaldık. Böyle bir durumla hiçbir Türk evladı karşılaşmak istemezdi. Türk vatandaşlarının vergisiyle kendisini koruması için almış olduğu, silahının, tankının, tüfeğinin kendisine doğrultulmasını hiçbir millet tahayül bile edemezdi. Hakikaten bunu milletimiz zaman geçtikçe daha iyi anlıyor. Dolayısıyla millet olarak buradan alacağımız çok büyük dersler olmalı diye düşünüyorum. Buradan alacağımız derslerle geleceğimizi en iyi şekilde şekillendirmeliyiz. Bu hainlere ve bu darbecilere hiçbir şekilde fırsat verilmemeli, bir vesile ile bunlara destek verenlere, katkıda bulunanlara da en büyük cezalar verilmelidir. Devletimiz büyüktür ve gerekeni yapacaktır. Milletimiz de duyarlılığını göstermektedir. Ben özellikle Artvinli hemşerilerimize bu konuda teşekkür ediyorum. 15 Temmuz gecesi belki de hiç hatırlamak ve çocuklarımıza anlatmak istemediğimiz bir gece oldu. O geceyi hiç birimiz yaşamak istemezdik. Milletimizin dirayeti ve azmiyle bunu püskürttük ve bugün bu noktaya geldik. Bu anlamda bu hain gruba, bu terör örgütlerine destek verenlere müsamahakâr davranmamalıyız. Bu darbe girişiminde bulunanları kınayarak,  şiddetle bunlara karşı olduğumuzu, koordinasyon kurulunun üyeleri olarak kararlaştıralım” dedi.

Bu darbe girişimi esnasında ülkemizin her yerinden çok sayıda şehit verdiğimizi söyleyen Vali İnce  “Artvin ilimizde de şehitlerimiz olduğunu ve özellikle bu şehitlerimizin Yusufeli İlçemizde bulunduğunu belirterek, şehitlerimiz için hepiniz adına Allah’tan rahmet diliyorum. Onların eşlerine dostlarına, ailesine baş sağlığı diliyorum. Allah sabır versin. Milletimizin başı sağolsun. Bu olay milletimizin milli değerlerine karşı bir sahiplenişini, birlik ve beraberliğini, kardeşliğini de ortaya koydu. Toplumun tüm kesimi ile bütün milletiminiz bir araya geldi ve ben ülkemi kimseye yedirtmem dedi. Bu açıdan baktığımızda çok güzel bir davranış sergilenmiştir. Bu bizim milletimize has bir davranıştır. Bu kadar acıyı yaşadığımız günlerde buda bir gurur kaynağımız oldu” diye konuştu.

– İl Koordinasyon Toplantıları Benim En Çok Değer Verdiğim Toplantılardır-

Koordinasyon toplantılarına ilin yatırımlarının konuşulduğu, ilin geleceğine yönelik projelerin değerlendirildiği toplantılar olması dolayısıyla çok değer verdiğini dile getiren Vali İnce bu toplantı dışında ili ilgilendiren kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerini bir arada bulabilme imkânlarının olmadığını söyledi.

-Artvin’de 209 Adet Proje Uygulandı

Vali Yardımcısı Önder Coşğun ise toplantıda yaptığı sunumda, 2016 yılı yatırımcı kuruluş dönem raporları üzerinde yapılan değerlendirme sonucunda dönem sonu itibariyle Artvin genelinde toplam 209 adet projenin uygulandığını söyledi.

Dönem sonu itibarıyla Artvin’e tahsis edilen ödeneğin yüzde 40’ınına tekabül eden 834 milyonun harcandığını belirten Coşğun,”Bu projelerin yıllara sari toplam bedelinin 7.1 milyar TL, tahsis edilen toplam yılı ödeneğinin 834 milyon TL ve dönem sonu itibariyle gerçekleşen toplam harcamanın 334 milyon TL olduğu, tahsis edilen 2016 yılı ödeneğinin de yüzde 40’ının harcandığı görülmüştür” diye konuştu.

Uygulanan 209 adet projenin yılsonu itibarıyla 20 adedinin tamamlandığını, 160 adet projenin çalışmalarına devam edildiği, 21 adet projenin ihale aşamasında olduğu, 8 adet projeye de henüz başlanmadığını belirten Coşğun, “Dönem itibariyle ilimize tahsis edilmiş olan 834 milyon TL’lik ödeneğin oransal dağılımına bakıldığında yüzde 62,3’ünü baraj ve HES yapımı kapsamındaki işlere, yüzde 4,5’inin il ve devlet karayolu yapımı,  yüzde 7,2’sinin İl Özel İdaresi işleri, yüzde 7,2’sinin enerji nakil hatları tesisi, yüzde 4,4’ü milli eğitim alanında, yüzde 3,2’sinin yükseköğretim alanında, yüzde 2,3’ünün ormancılık ve milli parklar alanında,  yüzde 2,9’unun Gençlik Hizmetleri ve Spor İşleri, yüzde 2,1’inin tarım ve hayvancılık alanında, yüzde 3,9’unun da geri kalan diğer sektörlerde uygulanan projeler için tahsis edildiğini görmekteyiz”  dedi.

Vali Yardımcısı Coşğun, Kırsal altyapı yatırım ve hizmet ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak 2005 yılında uygulamaya alınan (KÖYDES)  projesi kapsamında,  2015-2016 döneminde Artvin’e tahsis edilen 225 milyon TL’lik ödeneğin yüzde 75’i köy yolları, yüzde 23’ü içme suyu olmak üzere 2 bin 299 adet projenin başarıyla uygulandığını söyledi.

Mevcut İl Özel İdaresi bütçesi ve KÖYDES Projesi kapsamında tahsis edilmiş olan ödeneklerle 2016 yılı içerisinde köylerde ihtiyacı olan hizmetlerin ifasına etkin ve verimli şekilde devam edileceğini ifade eden Coşğun “Dönem itibariyle, iş sezonunun en yoğun ve verimli çalışılacak döneminde bulunuyoruz. Yatırımcı kuruluşlarımızdan, yatırım ve hizmetlerinin ifası sürecinde bu dönemsellik faktörünü de değerlendirerek daha etkin ve verimli bir performans sergilemelerini bekliyoruz. Kurumlarımızın görev ve sorumluluk alanlarındaki kurumsal rutin işlerle birlikte, rutinin dışına çıkılarak Artvin’in üretim ve istihdamına katkı sağlayacak projelere de katkı ve katılım sağlamalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Yaklaşık 3 saat süren toplantı, yatırımcı kurum ve kuruluş temsilcilerinin yürütülen projeler hakkında bilgi vermelerinin ardından sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ARTVİN KİTAP FUARINI 3 GÜNDE 15 BİN KİŞİ ZİYARE ETTİ

PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iNzIwIiBoZWlnaHQ9IjQwNSIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLmNvbS9lbWJlZC9yQy02d0VMR1NTWT9yZWw9MCZhbXA7c2hvd2luZm89MCZhbXA7YXV0b3BsYXk9MSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93PSJhdXRvcGxheTsgZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+