Anasayfa / Galeri / Foto Galeri / ARTVİN’DE, “ARTVİN’İN EKONOMİK GELECEĞİ” KONULU İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI

ARTVİN’DE, “ARTVİN’İN EKONOMİK GELECEĞİ” KONULU İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda kentin ekonomik beklentileri ve sorunları konuşuldu.

Programa Artvin Valisi Ömer Doğanay, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt davetliler, iş adamları ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada “Son 25 senede, iç ve dış kaynaklı, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık, hepsinin üstesinden geldik. Bununda üstesinden geleceğiz” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde “ Artvin’in Ekonomik Geleceği” konulu istişare toplantısına katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu girişimcilerle iftihar ettiğini ifade ederek yatırım yapan, istihdam sağlayan insanların Türkiye’nin zenginleşmesine katkıda bulunduğunu söyledi.

Artvin ekonomisine değer katan işadamlarına, hak ettikleri, ödüllerini takdim etmek için toplandıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Ben kendilerini şimdiden tebrik ediyorum. Zira, hepinizin malumu, sıkıntılı bir dönemdeyiz. Bu dönemde adam çalıştırmak, iş yerini ayakta tutmak, vergi vermek büyük bir başarı. Bu ülkeyi ayakya tutan iş dünyasına teşekkür ederim. Hem dünya ile rekabet edeceksin, iş hayatında hem ayakta kalacaksın, hem de böyle dereceye gireceksin. Ben Türkiye’de ki iş dünyasının tamamı ile iftihar ediyorum. Bu ülkenin zenginleşmesinin tek sağlayıcısı Türk müteşebisleridir. Türkiye ne kadar zenginse sizlerin çalışmaları sayesinde.” dedi.

Artvin’in ekonomik gelişmesinin tek yolunun turizmden geçtiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, şehrin kanaat önderlerinin turizm paydasında birleştiğini dile getirerek, “Şimdi hedef tek. Tek bir hedef olunca hedefe varmak kolay. Şehrin ekonomisinden sorumlu olan Seçkin kardeşimiz bu konuda elini taşın altına koyarak çalışmalarını sürdürüyor. Kendisiyle Ankara’da da birlikte çalışma kararı aldık. Seçkin Başkan, TOBB’un iş yükü en ağır birimlerinden, Mevzuat Komisyonunda görev aldı.” dedi.

-“Cankurtaran Tüneli ile Artvin, bir lojistik geçiş merkezi olacak”

El ele verip, Artvin’e ve ülkemize yeni hizmetlerde bulunma zamanının geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

“Ben Artvin’in geleceğinin parlak olduğuna inanıyorum. İşte yıllardır hayali kurulan, Cankurtaran Tüneli açıldı. Rize-Artvin-Ardahan karayolunda, Türkiye’nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli oldu. Cankurtaran Tüneli ile Artvin, bir lojistik geçiş merkezi olacak, aynı zamanda da turizmin de gelişmesine de araç olacak. Rize-Artvin Havalimanı şehrin ekonomisinin gelişmesi için olmazsa olmaz mekanizmalarından biri. Türkiyenin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havaalanı Rize-Artvin Havaalanı olacak.” dedi.

TOBB olarak, Sarp Sınır Kapısını modernize ettiklerini hatırlatan Hisarcıklıoğlu “Çalışmalarımız bitmek üzere. İnşallah kullanım kapasitesini 2 katına çıkarmış olacağız. Bundan da en çok istifade edecek il Artvin.” dedi.

-“Nefes Kredisi”nde yeni bir faz başlattık”

Gelen talep üzerine, TOBB olarak “Nefes Kredisi”nde yeni bir faz başlattıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “81 il’deki tüm odalar ve borsalarla TOBB olarak, elimizdeki tüm kaynakları bir araya getiriyoruz. Yıllık yüzde 22 faiz, azami 200 bin lira olmak üzere 6 ayı ödemesiz 18 ay vadeli olarak bu krediyi önümüzdeki haftadan itibaren üyelerimizin kullanımına sunmuş olacağız. Bankalardan kredi kullanırken istenilen teminatı da TOBB olarak Kredi Garanti Fonuyla sizlere kefil oluyoruz. Bankalara diyoruz ki biz üyemize kefiliz. Krediyi ver diyoruz. Yani teminat bulma işini de kolaylaştırdık. Bir diğer önemli sıkıntımız, istihdam maliyetleri. Bu konuda da hükümetimizle İstihdam seferberliği başlatmıştık, hala devam ettiriyoruz” diye konuştu.

Ekonomideki sıkıntılara değinen Hisarcıklıoğlu teşvik ve desteklerin artık daha önemli hale geldiğini kaydetti. Döviz, Faiz, Enflasyon; üçünün birden yükseldiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

“Piyasada bir yavaşlama var. Siyasetçiler ve iktisatçılar, epeydir bu nedeni tartışıyor. Kimi yurtiçi kaynaklı diyor, kimi yurtdışı kaynaklı. Bu tartışmalara dahil olmak bizim işimiz değil. Biz işin teorisiyle değil işin pratiğiyle uğraşırız. Somut hareket etmeyi severiz. O yüzden son 1 aydır hükümetimizle, ekonomi yönetimiyle sürekli istişare içindeyiz. Bu işten en az zararla nasıl kurtulur, tekrar büyüme hızımız nasıl yukarıya doğru çeviririz diye. Sizden gelen sıkıntı ve önerileri de doğrudan kendilerine iletiyoruz. Biz ileteceğiz. Onlar da uygun gördükleri kararları alıp, uygulayacaklar”.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, tüm bu süreçte millet olarak birlik ve beraberlik içinde olmanın çok önemli olduğunu kaydederek, “Birbirimizi ötekileştirmeyelim. Bakın sadece son 25 senede, iç ve dış kaynaklı, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin üstesinden geldik. Bu tekerlek tümsekte kalmaz, yola devam edecek. Kimsede bunu durduramaz. İnşallah yine hep birlikte el ele verip, ülkemiz hak ettiği yere getireceğiz. Bizim bir hedefimiz var ülkemizi dünyanın en büyük ekonomileri arasına sokmak. Bunu da Türk özel sektörü yapacak. Allah sizlerden razı olsun, Başarılarınız daim olsun.” ifadesini kullandı.

Artvin Valisi Ömer Doğanay’da yaptığı konuşmada Sarp Kara Hudut Kapısı’nı yenile çalışmasını sürdüren TOBB’a teşekket ederek, “Yılda ortalama 6 milyon yolcu ve 1 milyon aracın geçiş yaptığı Sarp Kara Hudut Kapısı Gümrük Sahası Hizmet Binaları ve diğer yapılarının yenileme çalışmaları tamamlanma aşamasında. Yap-İşlet-Devret Modeli ile yürütülen bu modernizasyon projesinden dolayı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığımıza Artvin Valisi olarak şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Artvin’in barajlar şehri olduğunu da dile getiren Doğanay, “Gürcistan Sınırındaki Muratlı Baraj gölü ile başlayan, Borçka, Murgul, Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli İlçelerimize, Erzurum İli sınırlarına kadar uzanan yüzlerce kilometre uzunluğundaki baraj gölleri kıyılarımızı ve göl alanlarımızı, daha üst kotlardaki mevcut eşi benzeri olmayan doğal ve kültürel zenginliklerimiz ile birlikte değerlendirip İlimiz ve Ülkemiz ekonomisine yeni destinasyonlarla kazandırma çabasındayız.” ifadelerine yer verdi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, de programda yaptığı konuşmada Biz Birlikte Artvin’iz diyerek Artvin’in Türkiye Alternatif Turizmin Alternatifsiz bir ili olması için herkesin kendi görevini hakkıyla yerine getirmekle olacağını söyledi.

Kocatepe, Artvin her geçen gün dolu dolu insanların geldiği artık ticaretin canlandığı bir kent oldu. Şikayet etmeden mevcut durumu düzeltmeye ve geliştirmeye çalışıyoruz.  4,5 yıldır belediye başkanlığı görevini yürütüyorum. Bu kentin bir anası gibi nerede eksik var oraya koşuyoruz.  STK’lar kurumlar görevini yaparsa bizde onlara Allah razı olsun deriz. TOBB başkanımızın anlattıkları Belediye olarak bizi onurlandırıyor gururlandırıyor. Bizim tek çıkış yolumuz turizm ama artık Turizm de icraat zamanı. İşletmelerimiz, kalitemiz, hizmetimiz artık turizme yönelik olmak zorunda. Artvin Türkiye’de en çok turist gelen 4 ilden birisi. Bu gelen turistler geçen aslında yani yanımızdan su geçiyorsa bizim elimizde kovamız yoksa hattı döşemediysek o su gelir geçer. Artvin’e turist geliyor ama bizim onlara satacak envalimiz yok buda Ticaret ve Esnaf odasının görevi bize de ne düşüyorsa emrinizdeyiz.  Bu şehri uçurmaksa görevimiz biz sizin yanınızdayız. Hep birlikte Artvin’in yanındayız” dedi.

Konuşmalar sonrası Artvin’de yatırım yaparak istihdama katkı sağlayan iş adamlarına plaket takdim edildi.

Fotoğraf Albümü için Tıklayınız

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ARTVİN BELEDİYESİ 1. KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ

PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iNzIwIiBoZWlnaHQ9IjQwNSIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLmNvbS9lbWJlZC9yQy02d0VMR1NTWT9yZWw9MCZhbXA7c2hvd2luZm89MCZhbXA7YXV0b3BsYXk9MSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93PSJhdXRvcGxheTsgZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+