Anasayfa / Galeri / Foto Galeri / “VI. MANTIK ÇALIŞTAYI’NA” EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ

“VI. MANTIK ÇALIŞTAYI’NA” EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğü ile Mantık Uygulama ve Araştırma Derneği, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Mantık Bölümü Anabilim Dalı, İstanbul Üniversitesi Mantık Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde düzenlen ve iki gün sürecek olan “VI. Mantık Çalıştayı” başladı.

Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Çalıştaya,  Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, Mantık Uygulama ve Araştırma Derneği ikinci Başkanı Doç. Dr. Ayhan Çitil, Türkiye’nin seçkin Üniversitesi akademisyenleri, üniversite öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Mantık Uygulama ve Araştırma Derneğinin Akademik Kurulunda Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğü, AÇÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Mantık Anabilim Dalı, İstanbul Üniversitesi Mantık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin bulunduğu VI. Mantık Çalıştayı’nın düzenleme kurulunda ise Prof. Dr. Mehmet Duman, Prof. Dr. Abdulküddüs Bingöl, Prof. Dr. Şafak Ural, Yrd. Doç. Dr. Caner Çiçekdağı, Yrd. Doç. Dr. Ali Haydar Altuğ ve Dr. Vedat Kamer yer alıyor.

Mantık Uygulama ve Araştırma Derneği ikinci Başkanı Doç. Dr. Ayhan Çitil,  mantık ve mantığın önemini belirten açılış konuşmasında; mantığın ana konusunun doğruluk olduğunu söyledi.

2014 yılında kurdukları Mantık Derneğinin hem akademik hem toplum hayatında mantığın hak ettiği yeri, önemi ve değeri sağlamak üzere çeşitli çalışmalar yürüttüğünü belirten Çitil,” Derneğin kurulmasından önce 2012 yılından itibaren mantık çalışmalarına başladık. Bugüne kadar 5 mantık çalıştayı gerçekleştirdik. Bugün de Artvin’de VI. Mantık Çalıştayını gerçekleştireceğiz. İlk zamanlar sadece birkaç kişinin katıldığı toplantının önüne geçerek bugünlerde 50’ye yakın bildirinin sunulduğu Çalıştaya dönüştü. Her geçen gün derneğimize olan ilginin artması bizleri son derece mutlu ediyor. İleriki zamanlarda yarışmalar gibi çeşitli aktiviteler yapmayı planlıyoruz. “ dedi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman ise, mantık, doğru düşünmenin, nesnel kavramlar oluşturmanın, bu kavramları tek anlamlı terimlerle ifade ederek, eşyanın özünü ortaya koyan tanımlara ulaşmanın yasalarını ortaya koyan bilim olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Duman, bu anlamda mantık, yasalarını zihne vererek onu yanlışa düşmekten kurtarırken, dile vererek dili de nesnel ifadeler bütünü haline getirmekte, mantıkçıların değimi ile dili de olgunlaştırdığını kaydetti.

Mantık ilminin, 8. yüzyılda Aristoteles’in eserlerinin Arapçaya çevrilmesiyle İslam dünyasına intikal ettiğini ifade eden Duman, şunları söyledi :” İlk İslam mantıkçılarından olan Farabî, bu ilmin anlaşılmasını ve Arapça kavramlarla ifadesini sağlamıştır.  İbn-i Sina, Mantık ilmini İslam düşüncesine özgü bilim haline getirmiştir. Gazali ise mantık ilmini dini ilimlere bir yöntem olarak uygulamıştır.  Mantık ilmi Fahrettin Razî ve Ebherî üzerinden Osmanlı’ya intikal etmiştir. Osmanlı medreselerinde zorunlu olarak okutulan dört temel alet ilminden biri olarak yerini almıştır.  Osmanlı medreselerinde yetişen herkesin ilmi temelini oluşturan mantık ilmi, Tanzimat’tan sonra Batı’da gelişen yeni mantık akımlarını da içine alarak varlığını sürdürmüştür.  Bugün mantık, Aristoteles tarafından kurulan ve İbn-i Sina tarafından bilimsel bir disiplin haline getirilen klasik mantık, modern dönemlerde kurulan matematiksel- modern mantık ve nihayet gerçek dünyadaki bulanıklığı ve belirsizliği ele alarak yaklaşık çözümler üreten bulanık mantık (Fuzzy Logic) olarak varlığını ve gelişimini sürdürmektedir” diye konuştu.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise yaptığı konuşmada; hayatın en önemli alanlarının birisini de felsefe ve mantığın oluşturduğunu söyledi.

Genç Artvin Çoruh Üniversitesinin mantık çalıştayına ev sahipliği yapmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Cirit, “İki gün sürecek olan çalıştay da bildirimleriyle felsefe ve mantık bilimine büyük katkı sunacağına yürekten inanıyorum. Ayrıca ülkemizin çeşitli ve seçkin üniversitelerimizin değerli akademisyenlerini ilimizde görmek bizleri oldukça memnun etmiştir. Çalıştaya değerli çalışmalarıyla önemli katkı sunacak olmalarından dolayı şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye’de bütün illerin birbirine benzediğini ancak Artvin’in coğrafi konum itibarıyla sadece kendisine benzediğini belirten Vali Cirit, “Artvin butik bir kent. Bir sınır kenti. Kafkas ülkelerine açılan bir sınır kapısına sahibiz. Sarp Sınır Kapısından geçen yıl yaklaşık 6,5 milyon yolcu giriş-çıkış işlemi gerçekleştirdi. Bu yılsonunda yaklaşık 7,5 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapacağını tahmin ediyoruz. Türkiye’nin kara hudut kapıları arasında en yoğun sınır kapısına sahibiz.” dedi.

Artvin’in bir butik kent olmasının yanı sıra bazı hayalleri ve hedefleri olduğunu kaydeden Vali Cirit,” Geçmişten günümüze kadar başta okuma-yazma oranı olmak üzere birçok konuda kendisini farkındalık oluşturarak öne çıkarmaya çalışan bir kent konumundadır.  İlimizin aydın bir yapısı var. “

Artvin’in geleceğini eğitim ve turizmin oluşturduğunu ifade eden Vali Cirit,  “Bu anlamda Çoruh Üniversitemizde eğitim ayağının en önemli müessesini oluşturmaktadır. Artvin geleceğini şekillendirirken yeni açılımlar, yeni arayışlar içerisindedir. Yerel ölçekte bilim ve teknolojiyi geliştirecek ana mekân olarak ta üniversitemizi görmekteyiz. Çünkü insan kaynaklarının en yoğun olarak bulunduğu alanlar üniversitelerdir. Yarının gelişmiş Türkiye’sinde bugünün nesilleri müreffeh bir şekilde yer alacaksa okullarımız ve üniversitelerimiz bilime, sanata, felsefeye ve mantığa önem verecek şekilde hareket etmelidir diye düşünüyorum. Bilgiyi üreterek, bilgiyi teknolojiye dönüştürerek yolumuza devam etmeyi arzu etmekteyiz. Bunun için öğrencilerimizin analitik düşünceyi günlük yaşamlarında aktif olarak kullanmaları gerekmektedir. Hem fiziği, hem matematiği bileceğiz ve bunları özümseyeceğiz. Güzel sanatları geliştireceğiz. Bunları geliştirebilirsek ülkemizden de icatçı insanlarımız çıkacaktır. Bilgi çağını ıskalamadan, millet olarak yolculuğumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türkiye’de mantık konusunda çalışan akademisyenler mantık konularının yer aldığı 45 bildiri sunmak üzere Çalıştayın oturum bölümüne geçildi.

İki gün sürecek olan Çalıştay yarın sona erecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ARTVİN’DE KİTAP FUARI AÇILDI

PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iNzIwIiBoZWlnaHQ9IjQwNSIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLmNvbS9lbWJlZC9yQy02d0VMR1NTWT9yZWw9MCZhbXA7c2hvd2luZm89MCZhbXA7YXV0b3BsYXk9MSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93PSJhdXRvcGxheTsgZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+