Tel : 4447008 WhatsApp : 05412123711 E-Posta : artvin@artvin.bel.tr | Faks:04662123712 | Kep adresi: artvin@hs01.kep.tr
HABERLER

ARTVİN BELEDİYESİ CORONAVİRÜSÜNE KARŞI MÜCADELE EDİYOR

Genel 31/03/2020 14:26

Artvin Belediyesi, Artvin Valisi Sayın Yılmaz Doruk başkanlığında ve koordinesinde Coronavirüsü ile mücadele kapsamında kurulan İl Hıfzıssıhha Kurulu, İl Pandemi Kurulu ve İl İdare Kurulu toplantılarında alınan kararları uygulayarak, Coronavirüs Covid-19 mücadelesinde halkı bilgilendirme, şehirde dezenfeksiyon, sosyal mesafeyi koruma çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan Coronavirüs vakası Türkiye'de 11 Mart'ta tespit edildi.

Türkiye’de tespit edilen Coronavirüsünün Artvin’de en az hasarla atlatılması için Artvin Belediyesi il merkezinde yoğun çalışmalar yapıyor.

SOSYAL MEDYA, SMS ve BİLBOARDLAR İLE HALK VİRÜSE KARŞI BİLGİLENDİRİLDİ

Coronavirüsüne karşı korunma yollarını anlatan görseller ve videolar Artvin Belediyesinin Sosyal Medya hesaplarından ve sms ile vatandaşlara paylaşılarak Coronavirüsüyle mücadele kapsamında bilinçlendirilmektedir.

65 Yaş Üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların evlerinden çıkmamaları ve ihtiyaçlarının karşılanması için 112, 155, 156 iletişim numaralarından Vefa Sosyal Destek Grubunu aramaları gerektiğini belirten paylaşımlar yapılıyor.

İller arası yapılacak olan seyahatlerin Valilik izniyle yapılması gerektiği ve bu kapsamda kurulan Seyahat İzin Kurulu Bürolarında, izin alınarak seyahatlerin gerçekleştirileceği duyuruldu.

Artvin Belediyesinin sosyal medya hesaplarından, web sitesinden, virüsün yayılmaması için vatandaşların zorunlu olmadıkça evden çıkmamaları gerektiğini belirten paylaşımlar yapılarak sms ve billboardlar ile bilgilendiriliyor.

ARTVİN BELEDİYESİ KÜLTÜREL FAALİYETLERİNİ GEÇİCİ SÜRELİĞİNE ASKIYA ALDI

Artvin Halkının sağlığını korumak amacıyla Artvin Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren; Engelsiz Yaşam Kültür Sanat Merkezi ve Gençlik Sanat Evindeki tüm kurslar v.b faaliyetler geçici süreliğine askıya alındı.

ULAŞIM ARAÇLARI DEZENFEKTE EDİLDİ

Şehir Merkezinde faaliyet gösteren Ulaşım araçlarından sorumlu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı, minübüs ve taksi temsilcileri ile bir araya gelen Belediye Başkanı Demirhan Elçin, yapılan istişareler sonucunda toplu taşıma alanında hizmet veren her aracın belirli aralıklarla dezenfekte edilmesi kararlaştırıldı.

Toplantının ardından şehir merkezinde ki ulaşım araçlarında dezenfekte işlemleri yapıldı ve periyodik olarak yapılmaya devam edilmektedir.

Başkan Elçin’de dezenfekte işlemlerini yerinde inceleyerek şoför esnafına coronavirüsüne karşı alınacak önlemlerden bahsetti.

 

 

KAMUYA AÇIK ALANLAR DEZENFEKTE EDİLDİ

Artvin Belediyesi hizmet binaları, sosyal tesisler, camiler, çocuk oyun parkları, sosyal alanlar, dolmuş durakları ve otogar dezenfektenle ilaçlandı.

Şehir genelinde de bulunan 920 çöp konteynerleri anti bakteriyel ilaçlarla ilaçlandı ayrıca kireçleniyor.

Şehir genelinde ki temizlik çalışmaları ise itfaiye ile tazyikli sabunlu su kullanılarak yıkama işlemleriyle devam ediyor. 

Vatandaşların el dezenfeksiyonunun sağlanması için şehirde bulanan çeşmelere sıvı el sabunları konuluyor.

SOSYAL MESAFENİN KORUNMASI İÇİN BANKLAR TOPLATILDI

Vatandaşları coronavirüsü salgın riskine karşı korumak için, şehirdeki banklar ve dolmuş duraklarında ki oturaklar toplatıldı. Kamelyaların girişlerine çıtalar çakılarak güvenlik şeritleri ile oturulması engellendi. Çocuk oyun parkları ve sosyal alanlar kullanıma kapatıldı.

ARTVİN BELEDİYESİNE ZİYARETLER GEÇİCİ SÜRELİĞİNE DURDURULDU

Coronavirüsü ile mücadele kapsamında Artvin Belediyesi hem vatandaşın hem de kendi personelinin sağlığını korumak amacıyla Belediyeye ziyaretleri geçici süreliğine durdurdu.

Bu kapsamda belediye de acil işi olmayan vatandaşların belediye ile ilgili işlerini: https://www.artvin.bel.tr ve Akıllı Şehir Artvin Mobil uygulamamızdan gerçekleştirmeleri veya Belediyeye bağlı tüm birimlerde ki işlemler için, 444 70 08 - 0466 212 3711 - 153 nolu telefonlardan ve 0541 212 3711 WhatsApp ihbar hattından 7/24 ulaşarak çözebileceklerini duyurdu.

Vatandaşlar Artvin Belediyesine gelmeden, Çarşı Mahallesinde İnönü Caddesi ve Dursun Acar Caddesi’nde bulunan Arifoğlu İletişim, Yeni Mahalle’de; Edip Dinç Sokak’ta bulunan Marketim, Çayağzı Mahallesi’nde Fevzi Çakmak Caddesi’nde bulunan Çayağzı iletişimin yanı sıra Cumhuriyet Caddesi Varan İş Merkezinde faaliyet gösteren Artvin İletişimde, Artvin Belediyesine ait, su kartı yükleme ve belediyeye ait ödeme işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirme imkanı da bulunmaktadır.

Artvin Belediyesine zorunlu olarak gelmek durumunda olan (tahsilat ve su kontör yükleme vs.) her vatandaşın ateşi ölçülüp, el dezenfektanı ile sterilizasyon yapılmaktadır.

Artvin Belediyesi Personeline de Belediye hizmet binasında her giriş ve çıkışlarında aynı işlemler tekrarlanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

ARTVİN BELEDİYESİ VALİLİK KORDİNESİNDE DİĞER KURUMLARLA SAMİMİ ve ENTEGRE ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR

Artvin Belediyesi Coronavirüs Covid-19  hastalığına karşı  mücadelede diğer kurumlarla uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Artvin Belediyesi Hüseyin Gür Semt Konağı Sağlık Merkezi olarak kullanması için İl Sağlık Müdürlüğüne tahsis edildi.

Fedakarca mesai yapan hastane çalışanlarının konaklaması için Artvin Belediyesi İsmet Acar Misafirhanesini İl Sağlık Müdürlüğünün hizmetine sunuldu.

Ayrıca Artvin Belediyesi bünyesinde bulunan seyyar tuvaletleri, Sağlık İl Müdürlüğünce Sarp Sınır Kapısında kurulan Sahra Hastanesine gönderdi.

Artvin Vefa Sosyal Destek Grubunu içerisinde bulunan Artvin Belediyesi Sokağa çıkması kısıtlanan 65 Yaş üstü vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını gidermesi açısından 7/24 çalışma esasına bağlı 10 adet şoför 5 adet hizmet aracı ile birlikte Vefa Sosyal Destek Grubunda aktif görev yapmakta olup aynı sayıda araç ve personelde hazır yedek olarak muhafaza etmektedir.

BELEDİYEDEKİ TÜM TOPLANTILAR SKYPE ÜZERİNDEN YAPILIYOR

Güvenli mesafe kuralı gereği Belediye Birim müdürleriyle yapılan toplantılar Skype üzerinden gerçekleştiriliyor.

SOSYAL HİZMETLER DEVAM EDİYOR

İhtiyaç sahibi ailelere yemek kartı ve evde yemek hizmeti devam etmektedir.

Coronavirüs Salgınından korunmak için Evde Temizlik Hizmetinden yararlanan vatandaşlardan gelen talep üzerine bu hizmet geçici süreliğini durduruldu.

İçme suyu temini ve dağıtım hizmeti kesintisiz devam etmekte olup hiçbir vatandaşın suyu kesilmemiş, bundan sonrada kesilmeyecektir.

Akıllı Sayaç kullanıp su kontörü bitenlerden muhtaç durumda olanlara su kontörü avans olarak yüklenmektedir.

65 Yaş üstü ve Kronik hastalığı bulunan vatandaşların su kartlarına yükleme yapabilmeleri için 112, 155, 156 numaralarından Vefa Sosyal Destek Grubunu ulaşarak kartlarına su dolum işlemi gerçekleştirilebilirler. Ayrıca bu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız 444 70 08 - 0466 212 3711 - 153 nolu telefonlardan ve 0541 212 3711 WhatsApp ihbar hattından 7/24 Artvin Belediyesine ulaşarak da su kontörü yükleme işlemini gerçekleştirmeleri sağlanıyor.

 

 

BAŞKAN ELÇİN’DEN CORONAVİRÜSÜ İLE İLGİLİ VİDEOLU AÇIKLAMA

Başkan Elçin Coronavirüs Covid19 ile ilgili 22 Mart Pazar günü Artvin Belediyesi ve kendi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kıymetli Hemşehrilerim,

Bildiğiniz gibi coronavirüs salgını ülkemizde tehdit altına almıştır, bu olağanüstü durum sonuçlanıp bitene kadar, bu illet virüsten kurtulana kadar, her ne sebeple Artvin dışına gitmiş olursanız olun yada bahar geldi memlekete köyüme gideyim orası coronavirüs salgını konusunda daha güvenlidir zihniyeti ile Artvin’e gelmeyin.

Belki coronavirüsü sizin bağışıklık sisteminizi çökertememiştir. Bu yüzden sizde hastalık olmamış olsa bile taşıyıcı olarak başkalarına bulaştırabilirsiniz.

Henüz Artvin’imizde pozitif hastalık tespit edilmedi diye,

Artvin güvenlidir diye Artvin’e gelme düşüncesi içerisinde olmayın. Bildiğiniz gibi bu virüsten dolayı vefat edenlerin ne yıkama imkanı nede cenaze namazı kılma imkanı kalıyor virüsten vefat eden öylece defin edilme durumuyla karşı karşıya geliyor.

Artvin dışında olup Artvin’e gelmeyi planlayan tüm hemşehrilerimizden özellikle rica ediyorum:

Artvin’e Gelmeyin bu illetten kurtulduktan sonra benim özel misafirim olarak yıllarca kalmak için gelin.

Ne olur bu yalvarışımı dikkate alın ne siz üzülün ne biz üzülelim, nede devletimiz ve milletimiz üzülsün.

Artvin Terminalinde görevli zabıta ve yetkililer aracılığıyle Artvin'e giriş yapan tüm kişiler belediyemizce corona virüsüne karşın takibe alınacaktır.

Artvin’de yaşayan hemşehrilerimiz sizlerde zorunlu haller dışında lütfen Artvin’den ayrılmayın.

Dünya genelinde yaşamı olumsuz etkileyen corona virüs belasından kurtulmak için durumu ciddiye alalım ve yetkili kurumların talimat ve tavsiyelerine uyalım.

Panik yapmadan tedbirlerimizi alalım.

Bugüne kadar tüm olumsuzlukların üstesinden milletçe birlikte geldik, yine hep birlikte başaracağız.

Gerekli duyarlılığı ve hassasiyeti göstereceğinize inanıyor hepinize sağlıklı günler diliyorum.” Mesajını verdi.

Başkan Elçin, son olarak Artvin Belediyesinin, Artvin’de iktidarıyla, muhalefeti ile genel idaresiyle hep birlikte güç birliği yaparak bu virüse karşı mücadelenin yapıldığını ve mücadeleye de devam ederek bu virüsü yeneceklerini belirterek sözlerini tamamladı.

DİĞER HABERLER
İletİşİm

Kısa sürede iletiniz ile ilgili dönüş yapılacaktır.

İletişim Sayfasına Git
Artvin Whatsup İletişim