Tel : 4447008 WhatsApp : 05412123711 E-Posta : artvin@artvin.bel.tr | Faks:04662123712 | Kep adresi: artvin@hs01.kep.tr
HABERLER

BAŞKAN ELÇİN CHP'NİN 37. OLAĞAN İL KONGRESİNE KATILDI

Genel 16/02/2020 17:48

Belediye Başkanımız Sayın Demirhan Elçin, Cumhuriyet Halk Partisinin 37’nci Olağan İl Kongresine katıldı.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Cumhuriyet Halk Partisi 37’nci Olağan İl Kongresi İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Kongre Cumhuriyet Halk Partili ilçe Belediye Başkanları, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri ve Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Adayı Ahmet Biber'in konuşmalarının ardından oy kullanılmasıyla sona erdi.
Kongrede konuşma yapan Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, tüm Artvin’in Belediye Başkanı olduğunu belirterek hesap vermeye açık olduklarını söyledi.
Başkan Elçin: “Ben sadece CHP’nin, Millet ittifakının Belediye Başkanı değilim ben bütün Artvin’in Belediye Başkanıyım. Bir daha ki dönemde sadece yerel iktidarı almak için değil genel iktidarı almak içinde var gücümle çalışacağım. Eksiklerimiz elbette olacaktır sizlerden isteğim şudur; diğer Belediye Başkanlarımızın da adına söylüyorum hiç birimiz kasten bilerek bir yanlış yapmayız. Yanlış yaptığımızda bize makamda sokakta her yerde hesap sorabilirsiniz. Bizler hesap vermeye açığız. Millet İttifakına, Cerattepe Bileşenlerine, devrimcilerle kısacası bütün bileşenlere söylüyorum bizim birleştiğimiz nokta Al Bayraklı Türk Bayrağımızdır. Biz, ama görevimiz de halka hizmettir. Hiç kimseyi hiç kimseden ayırmadan eşit bir şekilde hizmet edeceğiz.” Diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisinin 37’nci Olağan İl Kongresine katılan CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, siyasetçinin ve siyasi partilerin insanın refahı, huzur ve mutluluğu olmak üzere üç amacının olduğunu söyledi.
Altay, partililer olarak Mustafa Kemal’in gösterdiği hedefi anlamak zorunda olduklarını belirterek, “Mustafa Kemal Atatürk bize milletle kavga edin, camiye gidenler yan bakın demiyor. Camiye gidenlerle de hem hal olun, Marksistlerle dünya geleceğini tartışın, camiye gidenlerle yüce dinimizin kutsiyetini, kıymetini konuşun diyor. Biz nihayet 70 yıl sonra millet ittifakının da kıymetli katkısıyla toplumun Cumhuriyet Halk Partisi’ne olan bakışında yeni bir trend yakaladık. Tolum Cumhuriyet Halk Partililere devlet teslim edilebilir mantığı ve noktasına gelmiştir” dedi.
Konuşmasının devamında erken seçim vurgusu yapan Altay, “En geç 1,5 yıl içinde artık AK Parti iktidarı diye diye bir şey yoktur. Millet İttifakının Türkiye yönetimini sandık marifetiyle ele alması vardır. Bundan adımın Engin Altay olduğu kadar eminim. Türkiye’de seçimin şartları oluşmuştur. Biz yerel seçime giderken sayın genel başkanımızda, Meral Akşener’de Temel Karamollaoğlu’da söz verdik. Dedik ki seçim talebi açmayacağız. “31 Mart’ta AK Parti kaybederse seçim talebi açacakmışsınız” dendiğinde “Dedik ki Hayır”. Seçim talebi açmayacağız dediğimiz için biz seçim talebi açmayacağız ama erken seçim yapılmasının değişik hal, koşul ve şartları vardır. Ülkeyi, yönetenleri ve meclisi buna zorlayan gerekçeler vardır. Ben bunca yıllık tecrübemle söylüyorum. Seçim kapıdadır. Eğer yanılırsam bir daha Artvin’e geldiğimde yüzüme tükürün.” diye konuştu.
Altay, “Bu diktatörden, tek adamdan, sandıkta kurtulacağız. Sandığın dışında hiçbir girişime, Amerika’da yapsa Rusya’da yapsa, kim yaparsa yapsın, her şeye rağmen Türkiye Cumhuriyetinin diktatörleşmiş olmakla birlikte seçilmiş Cumhurbaşkanına karşı da sandığın dışında hiçbir gücün müdahalesine seyirci kalamayız” dedi.
Altay, Türkiye’de en önemli sorunun demokrasi olduğunu ileri sürerek, “ Bana sorarsanız ekonomiden önce en büyük sorunumuz demokrasidir. İş bulunur aş bulur, ev kurulur ama demokrasimize yönelik bu tahribata tedbir almazsak Türkiye bambaşka bir evreye savrulur. Ondan sonrası Türkiye için bir felaket. Bunun için ne yapıp edip demokrasiyi koruyacağız.
Konuşmasında İdlib konusuna da değinen Altay, İdlib konusunda son 3 yıldır 20’den fazla konuşma yaptığını dile getirerek, “ İdlib’de ki gözetleme noktalarındaki Mehmetçiğimizin güvenliği sağlayın. Mehmetçiğimizi oraya bırakıp uçakla hava denetimi yapamadan, orası Türkiye’ye hava uçuşuna kapalıysa, o arkadaşlarımızı, askerlerimizi yem etmeyin” demişim. Ben bunları iyi niyetle söylemişim. İdlib’te şehit olan askerimizin cenazesini bile helikopterle alamadık. Karayolu ile gizli geçitlerden geçirdik. Yazıklar olsun böyle bölge politikasına” ifadelerine yer verdi.
Altay, iktidarının uyguladığı dış politikanın, bu millete ve bu ülkeye yakışmadığını ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti.
“Soçi mutabakatı vardır, Eylül 2018’de Soçi’de imzalandı. Türk silahlı kuvvetleri orada yapması mümkün olmayan bir ol üstlendi. Orada gereksiz yere askerlerimiz ölüyor. Derhal Soçi mutabakatındaki taahhütlerimizi revize etmemiz lazım. Derhal 12 gözetleme noktasındaki Mehmetçiğimizin güvenliğini, garanti altına alacak hem askeri, hem de diplomatik hamleleri yapmamız lazım. Bölgede Esad’a savaş ilan etmek yerine, bölgedeki cihatçılarla ilişkimizi koparmamamız lazım.”
Son olarak İş Bankası hisseleri tartışmasına değinen Altay, “ CHP’nin bu hisselerden dolayı genel merkezine, partiye bir kör kuruş giriyorsa tüm Cumhuriyet Halk Partililer alçak olsun. Namert olsun. Bir kör kuruş girmez. Bu Atatürk’ün vasiyetinin sembolik olarak korunmasıdır. Biz bunu korumaya devam edeceğiz.
Kongreye CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, 22. Dönem Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, CHP İlçe Başkanları, İYİ Parti İl Başkanı Nejat Kaşıkçı, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Yusuf İnce, Sadet Partisi İl Başkanı Gültekin Soydan, Demokrat Parti İl Başkanı Sevinç Yıldırım, STK Temsilcileri, ve çok sayıda partililer katıldı.

DİĞER HABERLER
İletİşİm

Kısa sürede iletiniz ile ilgili dönüş yapılacaktır.

İletişim Sayfasına Git
Artvin Whatsup İletişim