Tel : 4447008 WhatsApp : 05412123711 E-Posta : artvin@artvin.bel.tr | Faks:04662123712 | Kep adresi: artvin@hs01.kep.tr
HABERLER

ARTVİN BİZİM BELEDİYECİLİĞİMİZDE ASLA SAHİPSİZ KALMAYACAK

Genel 09/01/2020 18:39

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Doğalgazın durdurulması ile ilgili Çayağazı Mahallesinde basın açıklamasında bulundu.

Başkan Elçin, Çayağzı Mahallesinde bulunan akaryakıt istasyonunda Artvin Halkı ve Basın Mensuplarıyla biraraya geldikten sonra Doğalgaz Firmasının çalışmalarını gerçekleştirdiği Çayağzı Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesinde ki üstgeçite kadar yürüyerek burada Doğalgaz çalışmalarının neden durdurulduğu hakkında basın açıklaması yaptı. 

Doğalgaz firmasının bozduğu yollara yama yapılarak halkın hizmetine sunulmayacağını belirten Başkan Elçin; "Bu yolu görüyorsunuz toz toprak içinde kimse Artvin’i sahipsiz sanmasın, Artvin bizim Belediyeciliğimizde asla sahipsiz ve yalnız kalmayacaktır." dedi.

Başkan Elçin, Çayazğzı Mahallesinde yaptığı basın açıklamasına şehre doğalgazın gelme sürecini ve neden durdurulduğu ile ilgili ayrıntılı bilgi vererek devam etti: 

“Akmercan Doğalgaz Şirketi 02.04.2019 Tarihinde Karayolları 10. Bölge Müdürlüğüne Fevzi Çakmak Caddesi Artvin şehir girişi köprüsü ve devamı olan şehir merkezindeki AVM kavşağına kadar olan alanlarda kazı yapma izni istemiş ancak Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü 17.04.2019 Tarihinde bu alanlarda Doğalgaz hattının kazı iznini vermemiştir.

Akmercan Doğalgaz şirketi 04.07.2019 Tarihinde Belediyemize müracaat ederek karayolları izin vermediği için Doğalgaz getirme şanslarının olmadığı bu nedenle karayoluna ait yolun Belediyemizce Karayollarından devir alınmasını talep etmiştir.

Belediyemiz Artvin halkının Doğalgaz’dan mahrum kalmaması için aynı gün 04.07.2019 tarihinde yapılan Belediye Meclis toplantısında yolun Karayollarından devir alınmasını; Belediye Meclisindeki tüm üyelerin mutabakatı ile yani oybirliğiyle kabul ederek karar almıştır.

04.07.2019 Tarihli 74 Sayılı Meclis kararımız kesinleştikten sonra 06.08.2019 tarihinde Artvin şehir giriş köprüsünden AVM kavşağına kadar olan Karayolu güzergahının, Bakım-Onarım-Temizlik vs. dahil olmak üzere yolun tüm sorumluluğunun Belediyemize devrini Karayolları Genel Müdürlüğünden talep ettik.

Karayolları 05.09.2019 tarihinde yolun Belediyeye devrini kabul etti ve yolun tüm sorumluluğu Belediyemize geçti.

Zaman kaybetmeden 06.09.2019 Tarihinde Akmercan Doğalgaz şirketi ile Protokol imzalandı.

24.10.2019 Tarihli Artvin İl Emniyet Müdürlüğü yazıyla 26.10.2019 tarihinden itibaren 15 gün süre ile yani 09 Kasım 2019 tarihine kadar doğalgaz hattı kazı çalışması için Trafiğin kesileceğini belirtmiştir. 

Akmercan Şirketi de kamuoyununda bildiği gibi en geç 15 Kasım 2019 tarihine kadar tüm evlere doğalgaz verileceği taahhüdünde bulunmuştur. 

15 Kasım’a Kadar Doğalgaz Veririz Dediler 1.5 Ay Geçti Hala Doğal Gazın Bağlantısını Yapamadılar

27.12.2019 Tarihine kadar Akmercan şirketince taahhüt edilen 15 Kasım 2019 Tarihinden yaklaşık 1,5 ay geçmiş olmasına rağmen Doğal Gaz şebeke çalışmaları bitmediği gibi yapılan Hatların Testini yapabilmek için bile Doğal Gaz bağlantısı sağlayamadıklarını tespit ettiğimiz için, söz gider yazı kalır misali bir Ek protokol hazırladık. Akmercan şirketinin imzalamasını istedik. Şirket bu yük çok fazla ben bu yükümlülüğe girmem dedi ve protokolü imzalamadı.

Değerli hemşerilerim ve Basın Mensupları yolun halini görüyorsunuz bu yol yama yapılarak halkımızın hizmetine sunulur mu? 

Protokolde Şirketten bu yolun eski haline getirilmesini talep ettik.

Hatta Sn. Valimiz Yılmaz DORUK’un talimatları ile bu yolun önemli bir maliyetini Özel İdare üslendiği halde, Akmercan Şirketi ben Özel İdare ile birlikte olsa bile tüm Caddenin Asfaltlanmasını yapmayı kabul etmiyorum dedi, Akmercan Şirketinin Belediyemize ödemesi gereken yol tahribat bedelini almayacağımızı protokole yazmış olmamıza rağmen, Ek protokolü imzalamayı reddetti ve bizde aynı gün Akmercan Şirketi ile Belediyemiz arasında imzalanan Ana Protokolü tek taraflı olarak fesih ettiğimizi yazılı olarak kendilerine bildirdik ve tüm çalışmaları durdurduk.

Bu durumu yazılı olarak Artvin Valiliğine ayrıca bilgi için bildirdik.

Ne yapsaydık yani durdurmasaydık da tahrip ettikleri yolu asfaltlamayı sulamayı reddeden şirkete buyur gel yap sen ne büyük hizmet getiriyorsun yaşa var ol diye alkışlasa mıydık ?

Hemşehrilerimin Mağdur Olmasına Asla İzin Vermem

Yaptıkları işi bedavamı yapıyorlar parayla iş yapıp yıllarca para kazanacaklar onlar kazanacak diye, Artvin Belediyesi olarak Hemşerilerimizin mağdur olmasına asla izin vermeyeceğimiz için imalatı durdurduk.

Kimse Artvin’i sahipsiz sanmasın, Artvin bizim Belediyeciliğimizde asla sahipsiz ve yalnız kalmayacaktır. Belediye Meclisimizin bütün siyasi partileriyle beraber Artvin’i ilgilendiren hayati konularda tek yumruk olmuşuzdur.

Şu anda bu yolu görüyorsunuz toz toprak içerisinde 26 Ekim 2019 Tarihinde işe başladılar bir gün bile bir kez bile toz toprak olmasın diye sulama yapmadılar taahhütlerini yerine getirmediler.

Yolu sürekli olarak Belediyemizce İtfaiye araçları ile suluyoruz

Bu bizim değil Şirketin görevi. Ayvaz hırsız ev sahibini bastırır misali şirket zeytinyağı gibi üste çıkıyor buna asla müsaade etmeyeceğiz.

Az öncede belirttiğim gibi 27 ARALIK 2019 Tarihinden beri bütün faaliyetlerini durduğumuz halde ve kendileri de Belediye bizim iş yapmamızı durdurdu diye yaygara yapmasına rağmen halen daha Artvin Erzurum yolu üzerindeki Halis YILMAZ köprüsünün orada Belediyemiz sınırlarında çalışmaya izinsiz devam etmektedir sabahleyinde zabıta ekiplerimiz çalışmalarını tekrar durdurdu.  Şirketler alışmışlar önce yap sonra izin al ya da işi geçiştir. Karına kar kat yağma börek keten helva !!!

Yok öyle bir şey bundan sonra herkes kurallara ve kamu otoritesine eksiksiz uyacak.

Son kez söylüyorum Ben Belediye Başkanı olduğum müddetçe ARTVİN’ i, ARTVİN’ liyi asla ezdirmeyeceğim, asla sahipsiz bırakmayacağım bunun bedeli ne olursa olsun Hemşehrilerimizin mağdur olmaması için her türlü mücadele ve çalışmayı yapacağım.

Herkes aklını başına alsın ve sorumluluklarını yerine getirsin!” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasından sonra basın mensuplarının sorularına cevap verdi. 

Artvin Kent Haber Gazetesinden Orhan Sevinç:” Yolun karayollarına devredilip edilmeyeceğini ve çalışmaların siyaseten mi durdurulduğunu ” sordu.

Başkan Elçin: Süreç içerisinde ilerliyoruz. Karayolları, devralmak istiyoruz derlerse devrederiz. Akmercan parayı verse de vermese de biz bu yolları yapacağız. Belediye olarak eski halinden daha iyi haline getireceğiz. Halkımıza rezillik çektirtmeyeceğiz. Karayolları bizim size teslim ettiğimiz gibi verin geri alırız derse seve seve veririz üstüne bir de para veririz. Teknik olarak buraya asfalt ne zaman dökülüyorsa o zaman dökeriz kaldırımları da güzelce yaparız. 

Burada devletin en ufak siyaseti olmadı. Ne karayolları ne Özel İdare ne Valilik ne de İktidar Partisinin bu konuda herhangi bir engeli yoktur. Bize engeli çıkaran çizipte oynamayan Akmercan Şirketidir. Asla siyaset yoktur olanda vardır deriz olmayanda yoktur deriz.   

Artvin Medya’dan Turan Altınkaya: ”Karayollarından yolu devraldınız bu yolu şu haliyle karayollarına tekrar devredecek misiniz Nisana kadar çalışmalar durdu mu ?” sorusunu yöneltti.

Belediye olarak para almayacağız Akmercan veya farklı bir şirket bu yolu 10 cm asfalt yapmayı kabul ederse protokol imzalarız çalışmalarına devam eder. Eskiden doğalgaz gelecek ama nereden geçecek mecburen yolun ortasından geçer diye düşünüyorduk. Yok öyle bir şey ihale edilirken sahayı gezecekler biz buradan nereden geçireceğiz diyecekler gerekirse tek boruyla değil iki boruyla geçerler. Yolları da bozdurtmayız. Doğalgaz imalatına devam edeceğiz diyorlarsa gelsinler yeni bir protokol yapalım 2 ay önce şifayen konuştuklarımızı unutuyorlarsa 5 yıl sonra zaten unutacaklar demekki 30 yıl boyunca bu yolları Artvin Belediyesi bütçesinden yaptırma imkânı olmayacak halkımız köstebek yuvası yolları kullanmak zorunda kalacak. Bunlara asla müsaade etmeyeceğim. Şirket bunu sebep göstererek ihalesini iptal edecekse canı sağ olsun. Biz Doğalgazın engeli olacak olsaydık karayollarından bu yolu almazdık. Şirket Artvin halkına karşı siyaset yapmamalı yapmasına da izin vermeyeceğiz. 

Nisan ayına kadar teknik olarak asfalt dökme şansımız yok. Bu haliyle de karayolları yolu devralmaz. Karayolları devralmak isterse biz de nasıl aldıysak o şekilde devrederiz. Artvin Belediyesi olarak biz buraya eski halinden daha güzel yapacağız. 

 Gazetecilerden sonra bölge halkı: Evlerine doğalgaz tesisat hattı alan vatandaşlar durumunu sordu.

Başkan Elçin: Doğalgaz şirketi Artvin Belediyesini ve Artvin Halkını mağdur etmeyecek protokolü imzalamayı kabul ederse çalışmalara devam eder. Önce yaparız sonra izni alırız diyorlarsa Artvin Belediyesinden izin alamazlar bu inşatta da aynı elektrikte de aynı önce izin alacaklar sonra yapacaklar. Sizin evinize kadar tesisat geldiyse alttan geçen boruya da doğalgaz verirseler evinize doğalgaz gelir ama daha şehre gelecek yerde doğalgaz bağlantısını yapmamışlar. 

 

Başkan Elçin, Basın açıklamasından sonra basın mensuplarının sorularına cevap verdi. 

Artvin Kent Haber Gazetesinden Orhan Sevinç:” Yolun karayollarına devredilip edilmeyeceğini ve çalışmaların siyaseten mi durdurulduğunu ” sordu.

Başkan Elçin: Süreç içerisinde ilerliyoruz. Karayolları, yolu devralmak istiyoruz derlerse devrederiz. Akmercan parayı verse de vermese de biz bu yolları yapacağız. Belediye olarak eski halinden daha iyi haline getireceğiz. Halkımıza rezillik çektirtmeyeceğiz. Karayolları bizim size teslim ettiğimiz gibi verin geri alırız derse seve seve veririz. Teknik olarak buraya asfalt ne zaman dökülüyorsa o zaman dökeriz kaldırımları da güzelce yaparız. 

Burada devletin en ufak siyaseti olmadı. Ne karayolları ne Özel İdare ne Valilik ne de İktidar Partisinin bu konuda herhangi bir engeli yoktur. Bize engeli çıkaran çizipte oynamayan Akmercan Şirketidir. Asla siyaset yoktur olana vardır deriz olmayanda yoktur deriz.   

Artvin Medya’dan Turan Altınkaya: ”Karayollarından yolu devraldınız bu yolu şu haliyle karayollarına tekrar devredecek misiniz, Nisana kadar çalışmalar durdu mu ?” sorusunu yöneltti.

Akmercan veya farklı bir şirket bu yolu 10 cm asfalt yapmayı kabul ederse protokol imzalarız çalışmalarına devam eder. Eskiden doğalgaz gelecek ama nereden geçecek mecburen yolun ortasından geçer diye düşünüyorduk. Yok öyle bir şey ihale edilirken sahayı gezecekler biz buradan nereden geçireceğiz diyecekler gerekirse tek boruyla değil iki boruyla geçerler. Yolları da bozdurtmayız. Doğalgaz imalatına devam edeceğiz diyorlarsa gelsinler yeni bir protokol yapalım 2 ay önce şifayen konuştuklarımızı unutuyorlarsa 5 yıl sonra zaten unutacaklar demek ki 30 yıl boyunca bu yolları Artvin Belediyesi bütçesinden yaptırma imkânı olmayacak halkımız köstebek yuvası yolları kullanmak zorunda kalacak. Bunlara asla müsaade etmeyeceğim. Şirket bunu sebep göstererek ihalesini iptal edecekse canı sağ olsun. Biz Doğalgazın engeli olacak olsaydık karayollarından bu yolu almazdık. Şirket Artvin halkına karşı siyaset yapmamalı yapmasına da izin vermeyeceğiz. 

Nisan ayına kadar teknik olarak asfalt dökme şansımız yok. Bu haliyle de karayolları yolu devralmaz. Karayolları devralmak isterse biz de nasıl aldıysak o şekilde devrederiz. Artvin Belediyesi olarak biz buraya eski halinden daha güzel yapacağız. 

 Gazetecilerden sonra Çayağzı Mahallesi ikamet eden bir Vatandaş Evlerine doğalgaz tesisat hattı alan vatandaşların durumun ne olacağını  sordu.

Başkan Elçin: Doğalgaz şirketi Artvin Belediyesini ve Artvin Halkını mağdur etmeyecek protokolü imzalamayı kabul ederse çalışmalara devam eder. Önce yaparız sonra izni alırız diyorlarsa Artvin Belediyesinden izin alamazlar bu inşatta da aynı elektrikte de aynı önce izin alacaklar sonra yapacaklar. Sizin evinize kadar tesisat geldiyse alttan geçen boruya da doğalgaz verirseler evinize doğalgaz gelir ama daha şehre gelecek yerde doğalgaz bağlantısını yapmamışlar.

Basın Açıklamasına, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, HOPA Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, CHP Artvin İL Başkanı Ahmet Biber, CHP, İYİ Parti ve MHP Belediye Meclis Üyeleri, STK Temsilcileri, Basın Mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DİĞER HABERLER
İletİşİm

Kısa sürede iletiniz ile ilgili dönüş yapılacaktır.

İletişim Sayfasına Git
Artvin Whatsup İletişim