Tel : 4447008 WhatsApp : 05412123711 E-Posta : artvin@artvin.bel.tr | Faks:04662123712 | Kep adresi: artvin@hs01.kep.tr
HABERLER

SOSYAL MESAFEYİ KORUYARAK YEREL TOHUM FİDE YETİŞTİRME SERASINI İNCELEDİK

Genel 08/04/2020 09:43

Artvin Belediyesi, Artvin’in Yerel Ata Tohumlarının kaybolmasını önlemek ve gelecek nesillere aktarılması için “Artvin Belediyesi Yerel Ata Tohum Fide Yetiştirme” Serası kurdu.

Artvin Yerel Tohum Derneği katkılarıyla Artvin Belediyesi tarafından Seyitler Köyü Sotibar Mahallesinde kurulan, Artvin Belediyesi Yerel Ata Tohum Fide Yetiştirme serasında, Artvin’in yerel Ata tohumlarından olan; patlıcan, biber, domates tohumu ekimi gerçekleştirilerek yaklaşık 30 bin kök fide elde edilecek. 2 hafta içerisinde fideler ekilecek duruma geldikten sonra halka ücretsiz olarak dağıtılacak.

Artvin Halkına ücretsiz dağıtılan yerli tohumların, genlerinin bozulmayarak muhafaza edilmesi ve nesilden nesile aktarılması için, dağıtılan fidelerden elde edilecek mahsullerin tohumlarının bir bölümü Artvin Belediyesine geri verilecek.

Bu uygulamayla Artvin Belediyesi Yerel Ata Tohumlardan fide elde üreterek Artvin Halkına ücretsiz dağıtılarak; yerel doğal, sağlıklı ürünlerin üretilerek tüketilmesi teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

 Artvin Belediyesi Yerel Tohum Fide Yetiştirme serasında incelemeler de bulunan Belediye Başkanı Demirhan Elçin, üreticinin yanında olacaklarını ve Artvin’de ki yerel ürünlerin tohumlarından faydalanarak nesilden nesile aktarılması için Yerel Tohum Fide Yetiştirme serası kurduklarını belirterek şunları kaydetti:

“Bu seramızda Artvin’imizin Ata Tohumlarından fide yetiştireceğiz. İlk etapta Bu Yerel Ata Tohumlarını Sayın Filiz Akyüz’ün Başkanlığını yaptığı Artvin Yerel Tohum Derneği’nden temin ettik. Onların bu konuda çok büyük desteği var tohumları muhafaza etmişler. Belediyemize Yerel Ata Tohumları ücretsiz vererek fidelerin üreticilere ulaşmasında yardımda bulunmuşlardır.

Üreticilerimizi destekleyeceğiz. Üreticilere verdiğimiz fideler sonucunda üreticilerimiz bu ürünleri piyasaya vermede zorlanırsalar Belediye olarak kendilerine alım garantisi vererek pazarlamasında yardımcı olacağız. Üreticimiz ben bu ürünü verdim paramı alır mıyım diye kaygı duymayacak.

Ektiğimiz tohumlardan ortalama 30 bin kök fide elde edeceğiz. Ürettiğimiz fideleri şehir merkezindeki ve köylerimizde ki talep eden herkese ücretsiz vereceğiz. Tek şartımız, mahsul aldıktan sonra Ata Tohumlarımızın devam ettirebilmemiz için elde ettiklerin tohumların bir kısmını belediyemize geri vermeleridir.” Diye konuştu.

Artvin Yerel Tohum Derneği Başkanı Filiz Akyüz; Artvin Belediyesi iş birliği ile kurulan sera da eskiden beri geleneksel olarak kullanılan ve 1000 metre rakımda, temiz biyolojik topraklarda yetişen tohumların kullanıldığını belirterek kimyasaldan uzak sebzelerin çoğalması ve halkın daha sağlık beslenmesi için uğraştıklarını ifade etti.

DİĞER HABERLER
İletİşİm

Kısa sürede iletiniz ile ilgili dönüş yapılacaktır.

İletişim Sayfasına Git
Artvin Whatsup İletişim